Ilustrácie do kníh

Spevniky

Pre dnes si predstavíme ďalšiu z mojich kreatívnych stránok o ktorú som sa s Vami nepodelila ani na pôvodnom webe. Ide o ilustrácie do kníh.

Ako mnohí viete, možno niektorí ešte nie, naša rozvetvená rodina je značne umelecky nadaná. Niekto kreslí, niekto robí dizajn, niekto sa zas venuje hudbe… Všetci sme proste istým spôsobom milovníci umenia a buď ju priamo tvoríme, alebo sme jej istým spôsobom súčasťou.

Môj strýko a zároveň krstný Peter Franzen je uznávaný organista. Opravil mnoho organov v kostoloch, je v tejto oblasti veľmi uznávaný. Zároveň sa tak venuje i hre naň. Práve on sa na mňa dvakrát obrátil s prosbou o ilustrovanie notových zbierok cirkevných piesní. Prvý krát to bolo v roku 2005 so zbierkou mariánskych piesní, kde išlo o titulku a malý obrázok do vnútra knihy. Druhý krát sa na mňa obrátil v roku 2014 s prosbou o dve ilustrácie na prednú a zadnú obálku pripravovanej sobášnej príručky pre organistov. Táto publikácia sa nakoniec začala realizovať až v roku 2018 kde sme počas polroku postupne diskutovali a pracovali na ďalších 7 ilustráciách do vnútra spevníka, podľa jeho predstáv. Z obidvoch publikácii som nakoniec dostala i hotový výtlačok.

Mariánska kytica

Ako to už z názvu vyplýva, na titulke mala byť kytica z lúčnych kvetov v tvare srdca. Vo vnútri bola potom perokresba Baziliky Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči.

A budú dvaja jedno telo – Sobášna príručka pre organistov

Keďže bola témou svadba, požiadavka na titulku bol pohľad na snúbencov ako prichádzajú v kostole k oltáru. Na zadnej potom už ako vychádzajú z kostola ako mladomanželia. Obrázok mal byť vo venci v tvare elipsy… Vnútro malo byť vyzdobené rôznymi drobnými perokresbami – celkovo ich bolo 7. Posledný obrázok bol práve pre mňa najzaujímavejší. Išlo o perokresbu organu.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.