Nie len skupina Elán na ArtFilm Feste

Elan Rabaka

Z vybraných verejných podujatí prebiehajúceho ArtFilm Festu v Košiciach som sa rozhodla ísť aj na uvedenie zdigitalizovanej verzie filmu Rabaka o skupine Elán. Na uvedenie prišli osobne aj Jožo Ráž, Ján Baláž a autor scenáru a textov Boris Filan. Usporiadateľom festivalu sa ich dokonca podarilo prehovoriť aj na autogramiádu, ktorú vraj skupina Elán nemala už 20 rokov. Nakoniec som sa rozhodla ísť aj na samotný film, ktorý, ako som zistila, som asi nikdy predtým nevidela….

Nie som síce nejaký veľmi zapálený fanúšik Elánu, ale ich hudba je dobrá a sprevádza ma celý život už od malička, kedy sme si doma púšťali ich platne. Moja najobľúbenejšia pesnička vždy bola Smrtka na Pražskom orloji… Ktovie prečo 😀 haha. No smrtky to bolo moje už od veľmi veľmi malého veku a tá smrtka ma fascinovala. Dokonca som asi dvakrát ako veľmi malé decko bola s rodičmi aj na ich koncerte!

A tak som si povedala, že keď je príležitosť získať od nich podpisy, prečo to nevyužiť. Akurát som doma samozrejme zabudla zobrať knihu na podpis pre Filana a to, že máme doma plno platní, z ktorých som mohla dať aspoň jednu podpísať, ma napadlo až na mieste. A tak mám aspoň podpiskarty.

Na miesto konania – do k niektajšiemu kinu Slovan, som dorazila akurát, keď prišli. A tak som bola pri tom, ako zapózovali aj pri legendárnej Škodovke z filmu. Jožo ju chcel aj naštartovať… ale ani na jeden pokus sa to nepodarilo 😀 … A potom sa šlo na nutné podpisovanie…. On sa totiž Jožo Ráž celú dobu tváril ako ho to nebaví… takže po 20 rokoch to bola asi i prvá a posledná autogramiáda. 😀

Rozhodla som sa, že si dám Joža Ráža a Jána Baláža podpísaž na jednu fotku a Filana osobitne. A aj keď si predomnou ľudia veľmi nepýtali venovanie, ja som si pýtala. Pri Filanovi sa naskytol i vtipný moment, keď som si pýtala aby to napísal „Heni“, tak sa ma spýtal, kto je Heni a ja mu na to, že Henrieta, ale to po Vás nechcem aby ste musel písať… 😀 😀 😀

Potom som vyšla nachvíľku von, a ako som tam stála okolo mňa prešiel herec Martin Huba, o ktorom som akurát deň predtým čítala, že tu bude… Ale nezastihla som ho potom ako sa vracal, kedy si ho ľudia odchytili na podpisy. Našťastie podpis od neho už máme.

Pred filmom i po filme bola krátka diskusia zo všetkými zúčastnenými a všetci traja boli prítomní aj počas premietania filmu, takže sme to mali aj s ich komentármi. Okrem iného sa spomenulo, že práve dnes (tj. 20.6.) je to presne 20 rokov od Jožovej nehody na motorke. A 66 rokov oslavuje režisér filmu Dušan Rapoš.

Fotky z Autogramiády Elánu a príchodu Martina Hubu na festival môžete vidieť i na oficiálnej stránke ArtFilm Festu na Facebooku.

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Katarína píše:

    Videla som film a poznám týchto“muzikošov“ako hovoril Fero Franzen aj osobne. A: Elán bol aj v Dome kultúry Handlová…a počas V-éčkovania v Bratislave som ich vídala často.

  2. Aneh Franzen píše:

    Výborne napísané, vďaka!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.