Oprava bábiky chodičky Hamiro

V auguste mi prišla na opravu ďalšia veľká bábika značky Hamiro, podobná tej čo som už opravovala minulý rok. Tiež je plačka (aj keď mne ten plač skôr pripomína kikiríkanie kohúta :D), táto Hamiro však na rozdiel od nej bola chodička. Akurát ten chodiaci mechanizmus mala vypadnutý, ale to sa mi podarilo celkom jednoducho opraviť nasadením vypadnutej tyčky naspäť do beháka. Ako vidíte, mala veľmi olúpanú farbu z tváre a z časti i rúk a nôh. Plus mala i prasknutú nohu. S vlasami som ešte nevedela, či bude možné niečo urobiť.

Keďže sa mi za tie mesiace rôznych žiadostí celkom nakopilo, k jej oprave som sa dostala až v polovici septembra. Ako vždy som ju najprv rozobrala na kusy. Chcela som jej dať dole i nohy, no nijakým spôsobom som nedokázala odskrutkovať maticu veľkej skrutky, ktorý ich drží pokope, takže som to musela nechať zložené. Zaujalo ma celkom, že jednu ruku má akoby z iného materiálu a i otvor má úplne iný, preto ani nezapadá do tela.

Rozobratie a umytie

Keď bola bábika v rámci možností rozobratá, poriadne som ju vydrhla od špiny. Už pri tomto drhnutí sa farba trocha pustila. Keďže hlava bola veľmi opadaná, a zostatková farba by mohla narobiť na novej maľbe nerovnosti, musela som všetku farbu z hlavy olúpať. Tiež bolo treba z hlavy dostať zvyšky lepidla, ktorým mala vlasy o hlavu prilepené. Vyčistila som to natoľko koľko to šlo. Takisto som olúpala farbu z prstov rúk a z časti nôh. Následne som všetko ešte prebrúsila.

Tmelenie a oprava očí

Keď boli jednotlivé časti očistené, bolo treba zatmeliť popraskané časti. Keďže Hamirka je z veľmi tvrdého plastu, vyrovnať zahnutú časť plastu na nohe veľmi nebolo možné a tak som sa rozhodla, že túto prasklinu zatmelím. Takisto som zatmelila i praskliny na nohách a ramene. Po vytrvrdnutí som všetko ošmirglovala do hladka. Na tej veľkej praskline nohy to veľmi nešlo urobiť tak, aby to bolo úplne hladké. Ale rozhodne to je lepšie ako prasklina.

Potom som jej vybrala oči, očistila ich a nalepila nové mihalnice. Tie som zastrihla a potom namaľovala viečko.

Nová maľba

Po týchto zákrokoch bola hotová na maľbu. Najprv som jej dala zo dve vrstvy neutrálnej telovej farby, aby nadobudla jednofarebný odtieň. Potom som namiešala farbu viac podobnú tej pôvodnej. Po asi dvoch vrstvách som ju nechala vysušiť. Keď mi dorazil lesklý lak, tak som ju kompletne prestriekala. Ostalo už len urobiť maľbu tváričky. Keď i táto maľba uschla ešte som ju raz prestriekala lakom. A potom som vložila oči.

Zloženie

Keď boli všetky časti hotové, trebalo ju zložiť. Nasadiť hlavu nebol taký problém, ale s rukami to bol celkom boj. A pôvodný systém na pružiny, ktorý podľa mňa úplne pôvodný nebol (lebo tá tmavá ruka mala v sebe gombík a nie typickú zarážku akú majú bábiky a akú mala v druhej ruke). Použila som preto na prichytenie rúk gumičku. Tá jedna divná ruka stále padá, pretože nezapadá do jej otvoru. Ale s tým ja už nič nenarobím.

Oprava vlasov

Nakoniec mi ostali vlasy. Priznám sa, vyrábať sa nové sa mi veľmi nechcelo. A tak som sa rozhodla vlasy proste nejako rozmotať a skúsiť umyť – aj keď som vedela, že vlasy týchto bábik Hamiro sú lepené na nejakom papierovom podklade. Na vlasy som nakydala balzám a nechala pôsobiť. Jednotlivé pramene sa mi dali trocha rozčesať… A následne to všetko umyla a nechala vyschnúť… Samozrejme, že sa to trocha rozpadlo, no nebol veľký problém to zlepiť dokopy. Skôr som, rozmýšľala, čo sa z toho vôbec dá urobiť, aby to nejako vyzeralo a zakrylo to nedostatky… A potom som dostala nápad jej urobiť točený účes okolo hlavy a nakoniec to vyzerá i veľmi pekne. Aby sa účes udržal, prišila som ho. Celú túto vlasovo hlavovú časť som nechcela znova prilepovať na hlavu, ale drží i sama.

Oblečenie

Na úplný záver dostala bábika i šatičky. Ostala mi látka po predošlej, tak dostala také isté. Akurát ich má zelenejšie, pretože má zelené spodné šaty a nie modré.

A takéto krásne dievčatko sa stalo z tej starej bábiky Hamiro. 🙂

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. HXM píše:

    Ďakujem 🙂

  2. Mary píše:

    Wau, ty si neuveriteľne a neskutočne šikovná. Takto sa vyhrať a zachrániť túto starú Hamiro bábiku. I s účesom si to skvelo vyriešila. Páčia sa mi taktiež aj nové šatôčky s topánočkami.:-)

  3. Nikky píše:

    Tak to je neskutočná premena. Nebe a dudy a ja opäť len zíram s otvorenou pusou. Dokonalosť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.