Oprava bábiky Madame Alexander Cissy – 2015

V poslednej dobe sa mi nazbierali žiadosti o opravy starých hračiek, hlavne bábik. Aktuálne pracujem vlastne už na dvoch. Jedna z nich je takisto z radov veľkých bábik. Znova je to absolútne úplne iný prípad tak ako to bolo pri tejto mojej druhej oprave, ktorá mi nevyšla úplne podľa mojich predstáv, ale výsledok je nakoniec celkom fajn.

Preto som sa rozhodla, že je načase aby sa Cissin príbeh presunul na novú stránku.

Pôvod

Túto starú bábiku som získala od Hany v roku 2015, ktorá mi pôvodne ponúkala len šaty pre Barbie indiánku. No potom mi spomenula, že má takú podobnú retro bábiku akú som už opravovala (Sue) a je to Madam Alexander a či by som ju nechcela.. Napísala mi, že mi k nej pribalí i parochňu. Bolo jej jej ľúto a pokiaľ by som ju nevzala, asi by skončila na súčiastky… a tak po tom ako mi poslala fotky, sme sa dohodli, že ju vezmem a zachránim :-).

Hana mi napísala, že je to asi baletka. No ja som po tom, ako som si urobila menší prieskum v týchto bábikách, zistila, že sa jedná o Cissy. Aj napriek tomu, že mi Hana poslala i zbytok z jej pôvodnej parochne a oblečenie, ťažko zistiť ako pôvodne vyzerala. No popravde, účesy majú takmer všetky rovnaké. Pôvodné oblečenie som sa zatiaľ ani nepokúšala opraviť… dokonca som jej ich ani neobliekla… On ich už niekto dosť amatérsky zošil… možno by som mohla skúsiť to vypárať a nejak lepšie opraviť… Možno vyprať…

Cissy patrí k tým dospelejším bábikám, keďže má i prsia a nosí topánky na opätkoch. Okrem toho je i kĺbová – má kĺby v lakťoch a kolenách. Ruky veľmi neohne, ale aspoň nimi točí do strán. Ale sadnúť si vďaka ohybným kolenám vie pekne.

Oprava

Cissy bola viac poškodená ako Sue. Má prasklinu na nohe a spoj na spodu tela rozpadnutý. Avšak mechanizmus na nohy má kompletný, akurát nemala spojené ruky. Takisto bola fľakatá a špinavá. Zistila som, že väčšina fľakov je špina, ktorú šlo umyť. Čo je zaujímavé, materiál rúk je skôr gumený – iný než zvyšok tela a ostal dosť lepkavý aj napriek tomu že som ju poriadne vydrhla.

Potom som znova trocha študovala na rovnakej stránke ako v prípade Sue. Kúpila som si špeciálne dvojzložkové epoxidové lepidlo i kvalitné sekundové lepidlo. Avšak napriek všetkej mojej snahe, na ňu žiadne lepidlo nefungovalo, síce sa v ich návode písalo, ako to zaručene rýchlo vytvrdne… Možno je akurát z takého plastu na ktorý to nefunguje… 🙁
Takže som sa po kvalitnom nafetovaní sa rôznych lepidiel na to vykašľala, a prasklinu na nohe som jej aspoň zalepila papierovou páskou… Typickou lepiacou som nechcela, nechcela som jej totiž ešte ako bonus polepiť nohu lepidlom od pásky a papierové lepidlo sa dá kedykoľvek jednoducho odlepiť. (Dneska by som možno tento problém už vedela vyriešiť a možno sa o to niekedy pokúsim….)

Keď som to vzdala s lepením, pustila som sa do hlavičky. Myslela som, že technika, akou som zakryla fľaky na tvári Sue bude fungovať i na Cissy… Avšak ZASE… to vôbec nefungovalo a vyzeralo to na nej zle. Takže som celú akrylovú omietku z jej tváre nakoniec pracne zotrela dole… troška som i nadávala, že som to zosrala… A urobila horšie ako bolo…. no nakoniec to až také zlé po vydrhnutí jarou nebolo… Rozhodla som sa nakoniec nechať ju tak ako je… Domaľovala som jej akurát obočie, riasy, pusu, líčka a viečka a asi pretrela asi i lakom ?.

Cissy má svoje pôvodné mihalnice, hoci na jednej strane trocha preriedené, ale šahať som zbytočne do nich nechcela.

Parochňa

Potom som sa dostala ku parochni, ktorá bola pomerne hustá, no dosť zvláštne navlasená, keďže mala dlhé vlasy i v predu, preto som jej ich zastrihla do ofiny. Avšak, keďže základ parochne bol na Cissynu hlavu primalý, rozmýšľala som čo s tým, vtedy ma napadlo vyrobiť jej čiapočku na ktorú by som tie vlasy našila a upravila. Nakoniec som vlasy upravila v štýle účesov originál Cissy, akurát tá parochňa bola dosť hustá a dlhá a strihať som ju nechcela, tak som jej vymyslela účes z vrkočov.

Oblečenie

Nakoniec som sa dopracovala k šatám. Pri obzeraní rôznych obrázkov Cissy, sa mi zapáčili šaty so širokou sukňou, obzvlášť jedny tyrkysové a preto som sa rozhodla, že jej ušijem práve niečo v tom duchu. Dostala k tomu i tyrkysovú spodničku, ktorú som zvnútra ešte vystužila tylom, aby dostala objem. Okrem toho dostala aj pančuchy a bombarďáky. A samozrejme potrebovala i topánky, ktoré som jej vyrobila podľa tých čo som videla na fotkách. A ako bonus na záver nesmeli chýbať ani šperky. Chcela som jej vyrobiť i rukavičky, aby zakryli trocha požuté prsty, ale akosi sa to nepodarilo… (Gumičky na topánkach sa mi za tých 5 rokov nejako spustili, tak som jej tie topanky opravila a prerobila so stuhou a na zapínanie).

Cez Ebay sa mi nakoniec podarilo zohnať i vhodný stojan, takže sa môže predstaviť vo svojej plnej kráse. 🙂

Porovnanie s ostatnými bábikami čo mám – ako vidíte, najväčšia je Cissy – má 50 cm, potom Evangeline – 47 cm, Sue Asi 44 cm, a Barbie 30.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.