Oprava bábiky zn. Franz Schmidt & Co.

V priebehu mája až júna som sa venovala oprave nemeckej bábiky – bábätka, ktoré bolo vyrobené z kompozitu, ktorý časom na končatinách popraskal a porobil jej na tele celkom hlboké praskliny. Popraskaná bola aj hlavička. To všetko bolo treba vyplniť a zamaskovať. Bol to proces celkom náročný a nakoniec ma doviedol k záveru, že na tieto opravy potrebujem nejaké lepšie pomôcky…. A tak som sa vďaka tomu konečne dostala k dvom veľmi užitočným nástrojom – k malej multibrúske a konečne aj veľkému pomocníkovi pri maľovaní – airbrushu. K tomu som sa ale dostala, až po dokončení tejto opravy. Pri tejto bábike som ešte použila tradičné natieranie štetcom…

Zloženie bábiky

Ako vždy najprv zo všetkého som bábiku rozobrala. Prekvapilo ma, že jej výplň je z pilín. (Áno, ešte sa o týchto starých bábikách musím veľa učiť 🙂 ) Zaujímave bolo, že mala v sebe dokonca až dve brečítka. Telíčko bolo ušité z bavlnenej látky. Tiež ma zaujali oči, ktoré sa môžu okrem zatvárania očí aj pozerať doprava i doľava . S takýmto mechanizmom som sa pri bábikách, ktoré boli dovtedy u mňa na oprave ešte nestretla.

Stav

Čo sa týka stavu samotných končatín. Praskliny na nich boli veľmi hlboké a ostré. Bolo mi jasné, že ich musím vyplniť tmelom a zabrúsiť. Na niektorých častiach už bola aj poodpadávaná farba. Tým pádom bolo jasné, že bude treba aplikovať aj novú farbu.

Oprava končatín

Na úvod som všetky časti tela vyčistila od zájdenej špiny. Potom som všetky praskliny vyplnila tmelom na drevo. Ruky i nohy som zabrúsila brúsnymi hubkami, no potom ako som naniesla farbu, videla som, že jednotlivé ryhy sú príliš viditeľné a vôbec sa mi to nepáčilo. Vtedy som došla k záveru, že potrebujem nejaký efektnejší nástroj na takéto úpravy a rozhodla som sa zaobstarať si multifunkčnú elektrickú brúsku. S ňou to šlo už ako po masle (no až na to brnenie rúk 😀 😀 ) Ruky i nohy som zabrúsila čo najviac do hladka ako sa len dalo. A aplikovala farbu a lak. Keď už bolo všetko pekne hotové… čo sa mi nestalo, jedna nožka mi pri sušení na balkóne spadla na zem a na boku chodidla sa rozbila…. Takže som ešte musela zachraňovať túto nehodu… Našťastie zdarne a ani to nevidieť…

Oprava hlavičky

Hlavičku som zabrúsila ručnou hubkou, pretože tam nebolo treba brúsiť veľké medzery. Aj hlavičku bolo treba domaľovať. Tam som použila z časti akryl a z časti suchý pastel a záverečný lak. Nakoniec som jej ešte doplnila chýbajúce mihalnice.

Dokončenie

Nakoniec som ešte oprala látkové telíčko a mohla bábiku poskladať.. To bola celkom sranda, pretože napchať naspäť to seno nešlo len tak jednoducho…. a nakoniec sa mi tam to seno všetko ani nezmestilo :D. A tak táto oprava bábiky bola konečne hotová.

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Nikky píše:

    No bábätko má rozhodne pestrý život, možno aj viac ako by si prialo 😀 Opäť nádherná oprava a keby mne tá nožička padla z balkóna, asi by som dostala infarkt.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.