Oprava „hybridnej“ bábiky chodičky Hamiro 5

Asi druhej polovici júna som dostala správu so žiadosťou, či by som vedela niečo urobiť s bábikou, ktorá patrila babke pani Moniky. Už ona sama mi písala, že sa ju už niekto snažil opravovať a dal jej aj inú hlavu… Akurát bábika je celá mŕtvolne biela a vlasy z pôvodnej starej hamiro hlavy jej na hlave vyzerali ako helma. Nová hlava bola o čosi menšia… Samozrejme, že som neodmietla…. a tak sa poďme pozrieť na jej prerod.

K oprave som sa vzhľadom na aktuálne jednu veľmi náročnú opravu dostala až v auguste. Zároveň som musela preskočiť i jednu bábiku, ktorú som na opravu dostala ešte pred touto. Avšak babka pani Moniky už začala mať o bábiku obavu a tak, keďže to nevyzeralo na až tak veľmi náročnú opravu, pustila som sa do nej.

Oprava

Pri rozoberaní jednotlivých častí tela, som zistila, že už jej niekto opravoval i nohy. Skrutka, ktorá nohy drží pokope bola nahradená inou súčiastkou a mechanizmus jednej nohy bol už tiež vymenený

Keď som dala z hlavy dole vlasy, zistila som, že predošlý opravár (ak sa tak dá nazvať…). Na novej hlave urobil dieru aby ju pripevnil o staré telo… S týmto systémom som sa rozhodla nebabrať a tak hlava ostala na tele. Aby som ju neofarbila, nalepila som okolo krku papierovú pásku.

Samotnú hlavu som vyčistila od lepidla a zájdenej špiny.

Keďže mali nohy nejaké praskliny, zalepila som ich a zaistila epoxidovým tmelom. Keď to zatuhlo obrúsila som to.

Následne som sa už pustila do maľby tela. Snažila som sa čo najviac trafiť farbe hlavy. Na moje prekvapenie biela farba bola vcelku dominantná a potrebovalo to nakoniec až 3 vrstvy, aby to vyzeralo dobre. Po zatuhnutí farby som všetky časti tela nalakovala. Po uschnutí som to všetko poskladala znova dokopy

Vlasy pôvodnej bábiky sú riešene tak, že tvoria vlastne časť hlavy a sú nalepené na papierovom základe. Ako vždy som najprv vlasy opatrne umyla a rozčesala. Hneď na začiatku mi bolo jasné, že tá helma sa musí upraviť. a tak som po uschnutí túto papierovú parochňu rozstrihla a podľa hlavy naformovala a zalepila. Po zaschnutí som jej urobila účes.

Oblečenie

Pani Monika ma poprosila takisto o ušitie nových šiat. Predošlá zeleno-modrá bodkovaná látka mi už došla a tak som hľadala v mojich zásobách. Objavila som zaujímavú červenú látku a keďže je táto bábika brunetka táto látka sa mi zdala ku nej vhodná. Takisto sa hodí k jej perám.

Strih šiat som zanechala podľa pôvodného strihu. Tieto ale nepotrebovali spodničku, lebo látka nie je priehľadná. Bábike som takisto ušila aj bombarďáky, ponožky a topánky, ktoré som vyrobila z filcu.

Pevne verím, že bábika sa babke pani Moniky páčila a urobilo ju jej znovuzrodenie radosť.

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

 1. HXM píše:

  Vďaka. 😀 Pravda je že tie polohlavy parochňové sú veľmi divné… ale po zásahu je to už znova scivilizovaná osoba 😀

 2. Mary píše:

  A ďalšia šťastná bábika, ktorá začína svoj „nový“ život. Výber červených šiat bol dobrá voľba, tmavovláskam sa táto farba hodí. 🙂
  Vždy sa mi tie zničené parochne zdajú také strašidelné.:-D

 3. Nikky píše:

  Wau, wau, wau, ja síce k týmto bábikám nemám moc vzťah, ale tvoje premeny/opravy/znovuzrodenia sú dokonalosť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.