Oprava kubánskej bábiky

V Marci mi prišla veľmi pekná bábika od pani Hanky. Ako si neskôr všimla na jej pôvodnej topánke, bola vyrobená v Kube. To by celkom odpovedalo aj jej tmavej farbe pleti. A takto vyzerala oprava tejto kubánskej bábiky.

Stav tela

Hlavným problémom tejto bábiky bolo jej telo, ktoré sa celé rozpadalo a pritom sa s bábikou ani veľmi pani Hanka v detstve nehrávala. Je to z nejakého krehkého plastu, ktorý praská, len čo sa ho človek dotkne. Problém bol, že to bolo celé okolo funkčných častí. Hlavne nohy boli problém. Pretože to telo bolo popraskané v zadnej časti, zadok bol na dve časti a otvory na nohy boli odpadnuté. Ďalšia časť, ktorá bola rozsypaná bol jeden otvor pre ruku.

Oprava

Nebola som si istá, či s tým dokážem niečo urobiť, ale povedala som, že skúsim. Na túto opravu som si kúpila inú farbu epoxidového tmelu – vo farbe terakoty, aby sa čo najviac podobal farbe pleti bábiky.

Pri rozoberaní tela som zistila, že sa našťastie dajú dať nohy dole pomerne ľahko. Toho som sa bála najviac.

Ako prvé som všetky popraskané časti k sebe prilepila lepidlom a následne papierovou lepiacou páskou, aby držali na mieste.

Potom som to tmelom podlepila zvnútra a aj z vonka. Plast tela bol taký krehký, že som videla ako sa ťahajú praskliny pritom ako som rozotierala tmel po vnútri tela. Vystlala som teda aj všetky tieto pásy. Takisto aj druhý ešte nepoškodený otvor na ruku. Pretože je možno predpokladať, že by to skôr či neskôr prasklo.

Po zaschnutí som tmel obrúsila do hladka zarovno s telom. Keďže sa obrusom farba trocha zmenila, zalakovala som ju a ešte trocha oprášila suchým pastelom. A znova zalakovala.

Pri nasaďovaní nôh sa stal očakávaný problém, tmel to úplne nevydržal a na niektorých častiach na hranách popraskal. Kazdopádne som tie nohy nasadila a rozhodla sa tie praskliny zatmeliť už aj s nimi. Tu som sa rozhodla nechať hrubšie vrstvy tmelu a už ho úplne nezahlaďovať do hladka. Aby to proste držalo. Bábika bude beztak oblečená.

Verím, že tieto moje záchranné podchytenia prasklín niečo vydržia a bábika znova niekde nepraskne. Bábike som nakoniec okrem opravy tela umyla a učesala vlasy.

No a tým bola oprava tejto kubánskej bábiky hotová. Bola by jej ozaj škoda, lebo je veľmi pekná. Pani Hana mi ju potom poslala už aj vo svojom oblečení.

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. Nikky píše:

    No to je krásny príbeh 🙂 Verím, že si jej predĺžila život o dobrých pár rokov 🙂

  2. Hana píše:

    Ďakujem mám naozaj veľkú radosť že sa Vám ju podarilo zachrániť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.