Oprava látkovej bábiky

Začiatkom apríla ku mne dorazila na znovuzrodenie bábika s látkovým telom, ktorej chýbali vlasy, časť mihalníc a bola fľakatá na tvári. Pani Zuzana, ktorá mi ju poslala, ju chcela dať opraviť ako darček pre svoju už dospelú dcéru. Bábika bola v dosť zlom stave, ale u mňa sa dejú zázraky… tak sa na to poďme pozrieť. 😀

Očista

Vzhľadom na veľké množstvo bábik na opravu a iných ďalších vecí, som sa k jej navlaseniu nedostala hneď. Avšak tak či tak bolo treba najprv nejako odstrániť fľaky z jej tváre, hlavne ten obrovský od modrej fixe uprostred jej čela. Použila som na to už môj overený krém na fľaky. Vyčistenie tohto fľaku opakovaným nanášaním trvalo až mesiac. Operácia ale dopadla našťastie úspešne.

Nové vlasy

Po mesiaci, zhruba začiatkom mája, som sa pomaličky pustila aj do jej hlavy. Pri odstraňovaní zvyškov pôvodných vlasov, som zistila, že má hlavu polepenú sekundovým lepidlom. To prácu o dosť zhoršilo. Pani Zuzana mi na to napísala, že je možné, že sa jej dcéra tak snažila zalepiť vypadávajúce vlasy…. No každopádne časť lepidla sa mi podarilo odstrániť a zvyšok tam musel ostať. Dúfala som, že bude možné cez to aspoň prepichnúť ihlu, pretože to bolo lepené priamo cez vlasové línie.

Vlasy som použila z vrkoča, ktorý som minulý rok kúpila už na opravu inej látkovej bábiky. Takto som ich mohla aspoň využiť. Vlasenie šlo dosť ťažko. Prístup do hlavy bol veľmi zložitý. Pri preťahovaní ihly som striedavo používala nožnice, pinzetu i kombinačky. Vlasenie mi nakoniec s prestávkami trvalo skoro 2 mesiace no nakoniec som dospela do úspešného konca. Bábika s novými vlasmi doslova ožila.

Po dovlasení nasledovala úprava vlasov. Najprv uhladenie vriacou vodou, aby sa na hlave usadili. Následne podstrihnutie do jednej línie a zastrihnutie ofiny. Následovalo tvarovanie ofiny a kučier. Vzhľadom na pôvodný spôsob navlasenia jej veľmi nešlo urobiť iný účes než do copu.

Úprava tváre

Po úprave vlasov nasledvala úprava tváre. Tam bolo treba odstrániť pomaľované pery a viečka, ktoré zrejme dcéra pani Zuzany namaľovala ružovým lakom. Na ľavom (z nášho pohľadu pravom) viečku bolo treba doplniť chýbajúce mihalnice. Po zalepení som viečka namaľovala neutrálnou farbou a podobne neutrálnou farbou som jej namaľovala pery. Na líčka som použila suchý pastel. Všetko som to potom zafixovala matným lakom.

Oblečenie

Nakoniec sa bábika dočkala aj vypratia fľakatého tela a doplnenia časti výplne. A takisto i nového oblečenia, ktoré som si vymyslela tak trocha za behu. Využila som prvky z rukáva košele. Rozhodla som šaty doplniť aj krátkymi nohavicami, aby zakryli fľaky na nohách, ktoré nešli vyprať. Do vlasov a okolo pásu dostala ešte svetlomodrú stuhu a tak už bola vychystaná po 3 mesiacoch údržby na cestu domov.

Pevne dúfam, že bábika dcéru pani Zuzany prekvapí a poteší. 🙂

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. HXM píše:

    Ďakujem 🙂

  2. Mary píše:

    Vyzerala na vyhodenie, ale po Tvojej super šikovnej opravnej práci je z nej nová veľká krásavica. 🙂

  3. Nikky píše:

    Ty si jednoducho úžasná <3 Táto bábika Ti ďakuje za život 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.