Oprava očí starej mrkajúcej bábiky – 2020

Čo ideš robiť? Vyberať oči… 😀 Áno aj takýto dialóg zaznel na začiatku tejto opravy. A tak už môžem s hrdosťou povedať, že už mám aj skúsenosti s vylupovaním očí… Ale našťastie len tých bábikárskych. 😀

Pred časom ma skontaktovala Pani Katarína prostredníctvom messengera na mojej FB stránke s problémom, že na jej starej bábike jedno z jej detí zatlačilo oko a či by sa to dalo opraviť. Išlo o bábiku s gumenou hlavou a síce som podobné oči ešte neopravovala… povedala som si, že to môžem skúsiť. Zároveň mala táto bábika aj odkusnutý prst. Keďže bola bábika veľká, došli mi z nej len jej dve postihnuté kusy. Po príchode som zistila, že opraviť by chcelo obe oči, pretože ani druhé oko už nefungovalo ako malo.

Pomoc ako vyriešiť problém týchto očí som našla tradične na FB stránke českých opravárok bábik, kde som našla starší príspevok s postupom ako opraviť presne tento typ aj s radou ako tie oči vôbec dostať von.

Vybratie očí…. aká sranda 😀

Tož, znelo to veľmi ľahko – namočte hlavu do misky s horúcou vodou aby zmäkla a potom oči vylúpnete… No tak som si povedala hor sa na vylupovovanie očí…. ! 😀 No až také easy to nebolo. Prvé – menej postihnuté oko šlo von ešte ako tak dobre a bez pomoci nástrojov, len na to bolo treba vynaložiť pomerne veľkú silu. Druhé, ktoré Katarínine dieťa zatlačilo dovnútra šlo von veľmi ťažko. Toto oko už malo vypadnutý pliešok, ktorý mi našťastie pani Katarína poslala, lebo inak by to oko nebolo možné ani opraviť. To oko vôbec nešlo von, bolo v otvore oka zaseknuté a mne už dochádzali sily, takže som si 1. musela skrátiť moje dlhé nechty 😀 a 2. musela použiť pinzetu s ktorou sa mi to nakoniec podarilo dostať von. Umelohmotné púzdro oka sa pri tom trocha poškodilo, ale našťastie nie na toľko aby sa to nedalo opraviť a znova dať oko dokopy.

Oprava

Keď som oboje oči rozložila na kusy ako prvé som ich oboje vyčistila ako najlepšie sa dalo. Pri viac poškodenom oku bola prasknutá aj vrhná časť oka nad mihalnicami, ktorá mi pri čistení odpadla… Jej zalepenie som nechala na neskôr.

Pri týchto očiach bol hlavný problém zlomené osičky, bolo treba ich nahradiť drôtikom. Pôvodne sa zdalo, že to bude problém len toho zatlačeného oka, no pri čistení toho druhého odpadla jedna časť osi i jemu. Na drôtik bolo treba vypáliť otvory na oboch stranách oka. Oko ktoré bolo poškodené menej malo ešte na jednej strane zvyšok tejto osi, tú som musela dať preč, no ostala po nej diera. Preto som musela okraj oka zatmeliť a vytvoriť dierku na drôtik. Po zaschnutí som tmel trocha obrúsila.

Keďže očkám chýbali aj čast mihalníc, tie som dolepila, a zároveň som aj zalepila odpadnutú časť jedného oka. Keď bolo všetko zaschnuté, domaľovala som jedno oko telovou farbou.

Skladanie dokopy…

Potom stačilo už len jednotlivé časti pospájať dokopy. Pri menej porušenom oku to šlo ľahko a rýchlo a kovová časť ľahko zapadla do umelohmotného púzdra. Oko, ktoré bolo zatlačené, malo zdeformované umelohmotné púzdro i pokrivený pliešok a tak to nechcelo do seba doliehať. Nakoniec, aby to držalo pokope som to musela zalepiť sekundovým lepidlom.

Po zaschnutí ostávalo už len oči vrátiť na pôvodne miesto…. Tak si hovorím… no, von to šlo stuha… ako to pôjde dnu? Tak to bola podobná sranda…. Nakoniec sa mi to šťastlivo podarilo.. Viac poškodené oko má akurát trocha vykrivený pliešok takže troška vyčnieva z otvoru oka…. A tým bol celý tento hororový proces ukončený. 😀 Oči znova klipkajú 🙂

Oprava prsta

Odhryznutý prst na ruke som zarovnala a opravila epoxidovým tmelom. Po stuhnutí vybrúsila a natrela farbou a zalakovala. Farba je mierne iná, no strafiť sa do pôvodnej je skoro zázrak…

No a tak mám o jednu skúsenosť znova naviac – vylupovanie očí! 😀 😀 😀 Hahahaha

Nakoniec ešte napíšem, že som zistila, že sa jedná o bábiku zn. Gumotex.

Môže sa Vám ešte páčiť...

8 komentárov

 1. Júlia píše:

  Dobrý večer. Chcela som sa opýtať či by ste vedeli opraviť aj krk na takej istej bábike. Má ho totiž odtrhnutý. Vďaka za odpoveď

 2. Ria píše:

  Dobry den, opravujete oci babikam? Mam zaujem.

 3. Katarína píše:

  Dobry den,
  Chcela by som sa opytat,ci by ste mi vedeli pomoct s opravou oci podobnej babiky
  Dakujem

 4. Mary píše:

  Wau, veľká šikuľka. Vylupovanie očí, to je ako z nejakého halloweenského hororu.Pekne si sa „vyhrala“ a dala nový život ďalšej starej bábike. Pani Katarína vedela na koho sa má obrátiť. Teraz len nech dáva na bábiku dobrý pozor, aby jej ju deti opäť nezničili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.