Oprava porcelánovej bábiky

Poslednou záchranou minulého roka bola oprava krásnej veľkej porcelánovej bábiky. Začiatkom novembra mi písala pani Ellena, či by bolo možné opraviť rozbitú porcelánovú bábiku. Chuďerka, neprežila inšpekciu jej kocúra, ktorý ju pri skoku na stôli zhodil. Bábike praskla hlava v krku. Za svoj život som už zlepila toľko rozbitých vecí, že by som to nebola ja, keby som si s tým neporadila.

Keď dorazila krabica s bábikou, celkom som sa prekvapila čo mi to poštový kuriér doniesol. 😀 Bola to obrovská krabica a v nej o nie menej menšia nádherná porcelánová bábika.

Rozbor škody…

Na úvod som ju samozrejme rozobrala. Zistila som, že hlavu tvorí vlastne busta – Hlava s krkom. Ostatné je látkové vypchaté telo (mimo rúk a nôh). Na začiatok som si poskladala jednotlivé kusy porcelánu, aby som vedela čo s čím zapadne skôr… No a vtedy som zistila, že jej chýba kus na hrudi. Ten však nikde nebol, ani v šatách…. A pani mi napísala, že po páde všetko ostatné pozametala a vyhodila… Takže okrem zlepenia bolo treba dieru nahradiť… Môžem povedať, že je šťastie, že bábika prišla „len“ o krk a že jej nepraskla hlava… to by bol už väčší problém. Inak ma celkom pobavilo, že mala dole na buste prilepené „prsia“ 😀 😀 😀

Oprava

Jednotlivé časti som lepila postupne. Každú časť som nechala dostatočne dlho vyschnúť, kým som prilepila ďalšiu, nechcela som, aby sa mi pri spájaní iné časti pohli a potom by to presne nezapadlo.

Po zatuhnutí lepidla som videla, že okrem chýbajúceho kúska sú viditeľné aj menšie chýbajúce úlomky – omrvinky, ktoré sa rozprášili pri páde. Takže aj to všetko bolo treba vyplniť dvojzložkovým epoxidovým tmelom. Po jeho zatuhnutí som to všetko zabrúsila do hladka, A nejaké potrebné dierky ešte raz vyplnila. Zo spodu som zámerne nechala hrubšiu hmotu, aby to lepšie držalo popraskané časti.

Keďže tmel bol šedý a i jednotlivé praskliny boli viditeľné. Preto bolo treba Celú hrudnú časť až po krk premaľovať. Po krk preto aby to nebolo vidieť farebný rozdieľ. Snažila som sa namiešať čo najviac podobnú farbu porcelánu. Po niekoľkých vrstvách sa to nakoniec celé zakrylo a už to nepoznať. Nakoniec som to zalakovala matným lakom.

Zloženie

Bábiku som potom znova zložila. Znovu som jej prilepila „prsia“ :D, a i šaty boli pôvodne prilepené k buste. Tak som ich i ja prilepila a tiež som jej trocha opravila opadanú výzdobu šiat. Oprala som jej aj fľakaté spoďáre a navliekla novú gumičku.

A tak sa táto krásna bábika mohla znova vrátiť domov. Len dúfam, že už mimo dosahu zvedavého kocúra. 😀

Môže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

 1. Nikky píše:

  Ty si proste génius, čo viac dodať 🙂 Krásna bábika je opäť pokope a snáď zvedavý nau-nau jej už dá pokoj 🙂

 2. HXM píše:

  Ďakujem, tie prsia boli veľká sranda… ale už som videla vypchávky aj u iných… 😀 hahaha…

 3. Mary píše:

  Ty sa nezdáš, zvládneš opravu pomaly každého typu bábiky a z každého obdobia. 😀
  Máš už na to vypracované mozgové bunky, čo ako zlepíš, natrieš a pod. Opäť krásna oprava, tie prsia ma pobavili. 😀

 4. Katarina píše:

  úžasné,neuveriteľné,zázračné,zlaté ruky…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.