Prvé olejomaľby

Už dlhšiu dobu som rozmýšľala nad tým, že by som po aquarele, pasteloch a akryle mala konečne vyskúšať aj maľbu olejom. Stále som ale otáľala, lebo mi prišlo, že je to asi zložitejšie. No ako sa hovorí, keď neskúsiš, nevieš. Zo všetkého najskôr som si preštudovala niekoľko inštruktážnych videí, prečítala veľa rád, postupov. Nakoniec som prišla na to, že každý to má iné. Ale zásadne som sa dozvedela niekoľko dôležitých vecí. Že okrem najznámejšieho riedila terpentínu, sa používajú rôzne oleje, napríklad ľanový, ktorý som si kúpila ja. A že na záver keď je už maľba suchá sa obraz ešte zatrie damarkovým olejom. Ten ešte nemám, vzhľadom na to, že na sušenie diela treba vraj až pol roka.

Ako som sa dozvedela, maľovať možno rôznymi spôsobmi, niektorí ľudia si napríklad obraz najprv podmaľujú akrylom, niektorí používajú viac ľanový olej, niektorí používajú terpentín iba na čistenie štetcov…. Čo je ale najdôležitejšie oproti akrylu, je fakt, že olej schne veľmi pomaly a teda maľba počas hodín je stále mokrá. Akryl schne oproti tomu veľmi rýchlo, v zásade na plátne do pár minút.

Vzhľadom na to, že šlo o prvé pokusy, rozhodla som sa maľovať niečo jednoduché, aby som zistila systém práce s týmito farbami. Na úvod som si kúpila malé fľaštičky ľanového oleju a náhrady terpentínu (pretože som nechcela ten originál extra smradľavý). Olejové farby som doma mala už roky bez použitia…

Za prvý obrázok som si vybrala fotku vtáčika, ktorá sa mi veľmi zapáčila na Facebooku. Je to mlynárka dlhochvostá. Už pri otvorení všetkých tekutín a farieb som zistila, že je to celkom dobrý zápach. Pri prvom obraze som maľovala pri otvorenom okne (čo sa aj odporúča), ale pri ďalších som už na tento zápach bola zvyknutá, tak som si ho otvorila iba ak bolo vonku teplo a pekne. Nakoniec som sa rozhodla pri učení sa s touto farbou na sériu vtáčikov. Zatiaľ sú traja.

1. Obraz – mlynárka dlhochvostá

Pri prvom obraze som podľa inštrukcii jedného videa dosť používala ľanový olej a terpentín iba na očistenie štetcov. Ten pocit, že to vôbec neschne bol zvláštny, a ani prekrývanie farieb nebolo vôbec také aké to poznám u akryle. Človek musí byť ozaj veľmi opatrný. Vtáčika som nakonie maľovala na dva krát, pretože som nutne potrebovala aby aspoň trocha zaschol. No schol mi pár dní. Ako som neskôr zistila, je to práve použitie toho oleja na riedenie, ktorý ešte viac oddeľuje to schnutie.

2. Obraz – blue bird , alebo salašník

Tohto vtáčika som si vybrala preto, pretože má spojitosť s Davidom Bowiem. Ten vo svojej poslednej piesni Lazarus spieva, že budem voľný ako ten vtáčik modráčik…

Pri tomto vtáčikovi už som nepoužívala na riedenie ľanový olej ale viac som používala náhradu terpentínu, pretože som sa medzitým dozvedela, že práve ten pomáha rýchlejšiemu schnutiu. Jediná vec, ktorú som troška zbabrala bolo pozadie, pôvodne malo byť viac farebné, ale vôbec to nevyzeralo dobre… Potom som to chcela pretrieť žĺtou fabou no zmiešalo sa to do nepeknej hnedej… Tu som vyskúšala jednu výhodu oleja – a to že som to mohla celé zotrieť dole z plátna…. Nejaký pigment v ňom síce zostal, ale v podstate som mohla nahodiť pozadie od znova…. Tohto vtáčika som tiež kreslila na dvakrát, hlavne kvôli detailom krídielok a pozadiu. Ale vďaka terpentínu bol už takmer suchý na druhý deň. Ľanový olej som nakoniec použila len trocha, aby sa mi farba na pozadí viac zliala dokopy.

3. kardinál

Keďže ešte stále zisťujem všetky vlastnosti a neduhy maľby olejom, rozhodla som sa pokračovať v maľbe vtáčikov. Tento krát som si vybrala kardinálika, ale ten už dostal aj troška bohatšiu vetvičku. Práve pri maľbe týchto vetvičiek som sa totálne vzdala toho aby to vyzeralo ako na fotke, ale šla na to vlastným spôsobom. A možno je to aj lepšie. Veď všetko nemusí vyzerať ako fotka…. 😀 Pri tomto vtáčikovi som takisto použila viac terpentínovú náhradu a olej skôr na to pozadie. Tu som sa však už s pozadím poučila a urobila ho ako prvé, lepšie sa potom robí obrys ústredného obrázka.

Je pravdepodobné, že ešte bude nasledovať ďalšia séria obrazov vtáčikov, kým sa pustím do prvého portrétu. 🙂

1 odpoveď

  1. Nikky píše:

    Máš môj obdiv. Sú krásne a ten modrý je pre mňa naj. Prajem krásne a úspešné ďalšie objavovanie tajov olejomaľby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.