Quiet Book – interaktívna detská knižka

Určite sa s ňou už stretol každý, kto má v rodine malé deti. Milá šitá knižka s názvom Quiet book plná zábavy, ktorá zároveň hravo učí deti zručnosti alebo základným prvkom logiky či počtom.

Keďže mám 4 ročnú neter samozrejme, že sa táto zaujímavá a kreatívna vec dostala aj ku mne. Veľmi sa mi to zapáčilo a rozhodla som sa, že takú ušijem i mojej neteri. Vtedy som ešte netušila koľko práce na tom vlastne je… A že nie úplne všetko zvládne stroj. Mnohé veci treba šiť v rukách a v prvom rade, pri úplne prvej knižke si všetko navrhnúť.

Nápady som hľadala cez Pinterest. Ten je ozaj bezodná studnica nápadov a nakoniec som vybrala také, ktoré boli najobľúbenejšie a hodili by sa samozrejme ku dievčaťu.

Prvá knižka pre neter Perlu mala až 14 strán. Je plná rôznych hier a niektoré sú skôr pre zábavu než na učenie. Neskôr som sa rozhodla urobiť podobnú knižku aj pre sesternicinu dcéru Adelku. No tam som sa rozhodla, kvôli obtiažnosti knižku zmeniť na osemstranovú a ponechať v nej praktické veci. Podobne som potom postupovala aj pri tretej knižke, o ktorú ma požiadala kamarátka Ivana pre vnučku.

Každá knižka je výnimočná, pretože, tak ako pri všetkom, chcem aby to nebola len taká obyčajná knižka, ale aby vypovedala niečo aj o osobe (či jej rodine). Vo všetkých troch prípadoch to boli zvieratká na titulke. My sme rodina zmačkaná a tak som dala Perle na titulku čiernu mačičku. Sesternica má zas Weinmarského stavača a Ivana má zas dvoch ohromných buldogov.

Knižky sú šité z filcu, kde základ tvorí hrubý filc na ktorý sa našívajú jednotlivé „pracovné listy“. Potom sú samozrejme použité rôzne stužky, gombíky, koráliky…

Quiet book pre Perlu

Prvú knižku som ušila v roku 2015 pre moju neter Perlu k jej prvým Vianociam. Pri tejto knižke som sa najviac vybláznila, zároveň to samozrejme dalo zabrať. Pretože pre každú stránku je treba urobiť návrh, nakresliť ho na papier a vystrihnúť. Všetko prišiť prinajlepšom na stroji… Sú tam rôzne stránky, ktoré sa mi od začiatku zaručili ako praktické – strom s ovocím. Kvetináč s kvetami na gombíky. Lienka so zipsom a patentkami. Prezliekacia postavička. Topánka na zaväzovanie šnúrok. A dlhovláska na pletenie copov. Ostatné veci, ktoré boli na mňa až príliž pracné a strácala som už pri nich nervy (ako tvary) som neskôr už vynechala… Niektoré stránky ako dvojstránka s Nemom a jeho kamarátkmi či mačičkami bola skôr taká osobná záležitosť než praktická… 🙂 No bol to proste prototyp, kde človek len zisťuje ako takú knižku robiť.

Môžete si pozrieť i video, ktoré mám na Facebooku.

Quiet Book pre Adelku

Druhú knižku som šila o pol roka neskôr. Ako som už spomínala. Pri tvorbe druhej knižky som sa rozhodla, že jej urobím menej strán a zameriam sa na praktickú stránku. Použila som 6 pôvodných stránok. Troška som pozmenila šatník Hello Kitty. Vymyslela som personifikovanú titulku s jej psom Weinmarským stavačom Barom a namiesto Rapunzel v zámku som si vymyslela baletku, ktorej sa zapletajú vlasy.

Video:

Quiet Book pre Ivaninu vnučku

Tretia knižka už vznikla takzvane na zákazku. Niekedy v priebehu minulého roka ma dlhoročná „Panenkárska“ kamarátka Ivana (mnohým známa ako Babakat) poprosila, či by som mohla pre jej vnučku ušiť takúto knižku. Súhlasila som. Mala som voľnú ruku v obsahu, akurát som mala prosbu aby tam bola prezliekacia „panenka“. Pri tejto knižke som znovu využila 4 zaužívané námety. Namiesto Hello Kitty som sa rozhodla využiť postavu baletky, ktorú som použila na prezliekaciu „panenku“ a zároveň i na časť zručnosti na zapletanie vlasov. Od Hello Kitty som si požičala akurát skriňu. Na titulku som ako prekvapko umiestnila Ivaniných dvoch buldočíkov a keďže nechcela mať na titulke žiadne meno, rozhodla som sa tento priestor využiť na cvičenie farieb v podobe balónikov, ktoré buldočíky držia. Aby tam bolo interaktívnych hier viac, rozhodla som sa k zadnej topánke pridať ešte i akési puzzle v podobe črievičky. No a keďže mi ostala jedna stránka a pred časom som našla na pintereste zaujímavý nápad na počítadlo, rozhodla som ho pri tejto knižke využiť. A tak vznikla počítadlová chobotnica.

Video:

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Aneh Franzen píše:

    Skvelé knižky!

  2. Růža píše:

    Všechny tři knížky jsou úžasné. Děti si pohrají a zároveň se učí. Moc se mi líbí, že jsi do každé zařadila botu s tkaničkou. Před pár roky jsem objednala samotný panel s botičkou, aby se vnouček mohl učit zavazovat boty. U snachy se to nesetkalo s úspěchem a ani jedno z vnoučat by si tkaničku nezavázalo.:( My jsme kdysi takové pomůcky neměli a tak jsem učila syna zavazovat tkaničku na noze u stolu.;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.