Star Wars : Leia Ceremonial Dress – 2020

Celý príbeh týchto šiat začal asi pred rokom, keď som videla fotky z osláv Star Wars z Prahy mojej kamarátky Pavly, ktorá je spolu s rodinou veľká fanynka a sami si už vymysleli i kostýmy. A potom sa zúčastnili i na ďalších Star Wars akciách. Vtedy som si povedala, že by som to chcela i ja zažiť a samozrejme rovno v kostýme.

Môj ideál sú kostýmy Padmé, ale keď som sa tohto roku rozhodla, že by som sa tejto akcie chcela zúčastniť i v kostýme, začala som rozmýšľať na nejakom jednoduchšom kostýme než nosí Padmé. Vtedy ma napadla Leia a jej slávnostné šaty z konca prvého filmu.

Samozrejme, že by bolo úplne najjednoduchšie urobiť jej úplne prvý najjednoduchší kostým, ktorý nosí počas celej epiody IV. Ale priznám sa, ja si zakladám na paráde a tak aspoň ten ceremoniálny v mojom prípade musel byť. 😀

Začala som tak prieskum, ako ho ušiť. Vtedy som natrafila na stránku Jen Eyre, ktorá dala dokonca k dispozícii aj celý strih k tomuto kostýmu. Jen má veľkosť ako ja, teda až na rozmery hrudníka a výšky. Ale ako základ to bolo dobré. Prvé čo sa mi na začiatok nezdalo, bola šírka sukne, ktorú som zúžila. Dobrý zdrojom v prieskume je i stránka Kay Dee. Ktorá mala mnoho ďalších zaujímavých poznatkov.

Začiatkom marca, to síce začalo vyzerať všelijako vo svete, ale i tak som začala pátrať po látkach.

Zo všetkých týchto prieskumov som nakoniec dospela k záveru, že základ šiat musí tvoriť žoržetová látka. Je to jemne priesvitná padavá látka. Za podšívkovú látku som si nakoniec vybrala jednoduchý satén. Vybrala som si ho aj z dôvodu, že bol lacnejší, než ostatné vhodné látky.

Podľa mojich pôvodných výpočtov som si začiatkom Marca objednala 4,5 m žoržetu a 2,5m saténu.

Kým do dvoch týždňov látky došli, mi už bolo takmer jasné, že na žiadny Star Wars deň do Prahy nepôjdem, ale povedala som si, že už keď mám doma materiál, tak tie šaty ušijem tak či tak. Však aspoň budem mať na ďalšiu príležitosť. 🙂

K realizácii kostýmu som sa pustila začiatkom apríla. Vtedy som si vytlačený strih zlepila dohromady (ako vidíte moja Micka musela pomáhať :D). Ten som si prekreslila na strihový papier a začala priamo na telo skúšať, či mi bude sedieť. Rozličná veľkosť vrchného obvodu oproti Jen sa ukázal byť celkom veľký a tak som ho musela zmenšiť. Zároveň som si konečne vyhľadala čo to vlastne znamená „cut on the bias“ a teda, že by som mala strihať látku krížom. Látka takto strihaná potom lepšie padá a sedí na tele…. Ozaj som si to mohla uvedomiť oveľa skôr, však?

To, že som nakoniec strihala látku úplne inak, než som pôvodne myslela spôsobilo viacero problémov. Ak by som s tým bola rátala pri kupovaní látok, bolo by mi trebalo ešte aspoň o meter žoržetu viac a možno o pol metra saténu viac… Dopadlo to nakoniec tak, že zo saténu som vystrihla prednú i zadnú sukňu správne. I na pred mi vyšlo, no na zad už som musela vystrihnúť ako sa dalo. Pri strihnaní žoržetu, mi až po vystrihnutí veľkých rukávových častí došlo, že asi mi to nebude stačiť. Lebo som ja blb mohla tie rukávy striať inak – trocha našikmo a nie rovno)… No povedala som si, že vystrihnem prednú sukňu ako mám, teda krížom, zadnú sukňu som nakoniec musela rozdeliť na 2 časti a o niečo ešte zúžiť a skrátiť. A nie je ani tak úple strihaná krížom stehu látky. Hlavne som bola rada, že som to z tých zvyškov bola schopná vôbec nejako vystrihnúť….

Našťastie som tú sukňu ešte pôvodne nechala pomerne dlhú i širokú. Nejako som do zbytku látky ešte strafila i zadné diely chrbta. Zadné diely mali byť takisto pôvodne z 1 dielu. No trocha som to celé pohnojila i v saténe, takže som to nakoniec strihala ešte raz…. No z celej tejto katastrofy sa mi nakoniec predsa len podarilo nastrihať potrebné množstvo látok na kompletné šaty. Chvíľu som uvažovala, že objednam ešte ďalšiu látku, no potom som si povedala, že to nejako dám predsa len dokopy, a hoci aj keď budem musieť trocha zúžiť zadnú sukňu.

Riasenie prednej časti mi dalo celkom zabrať. Hlavným problémom celú dobu bolo, že pôvodný strih bol robený na oveľa obdarenejšiu osobu v hrudníku než som ja… a tak som to pomaly musela celé zmenšovať…. Nakoniec po mnohých skúšaní sa mi podarilo ako tak prednú časť nariasiť A zošiť.

Keď som uvažovala ako šaty dám dokopy, rozmýšľala som, či budú, alebo nebudú na zips. Ale možnosť šaty rozopnúť, je vždy praktická a tak som našila krytý zips na ľavú stranu.

Keď som šaty nakoniec celé zošila, stačilo len upraviť dĺžku sukne, ktorá sa nakoniec ukázala pomerne dosť dlhá aby sa dala zarovnať i zahnúť.

Šaty tak vyšli nakoniec celkom pekne, aj keď majú plno chýb, ktoré by sa im dali vytknúť…. No našťastie to nevidieť…

Po ušití šiat prišli na rad doplnky – náhrdelník, náramok a opasok.

Materiál na náhrdelník a náramok som si stihla kúpiť ešte pred vypuknutím korony. Ide o penovú hmotu Moosgummi, ktorú používajú mnohí cosplayeri na rôzne výrobky. Na spomínaných stránkach som dlho študovala Lein náhrdelník. Nakoniec ma napadol spôsob ako by som ho mohla vytvarovať do podobného tvaru. Ide o 2 vrstvy hmoty, ktoré sú zlepené tavným lepidlom a opracované žehličkou. Natreté disperzným lepidlom a olakované strieborným lakom. Vyrobila som nakoniec 14 častí a nalepila ich na drôt. Vôbec to nie je dokonalé, ale ten žiadaný efekt to dáva.

Potom som ešte vyrobila i náramok podobným spôsobom. Ten je takisto z 2 vrstiev a je vystužený drôtom.

Medzitým som si urobila prieskum, ako vyrobiť Lein opasok. Nakoniec som došla k záveru, že ho vyrobím z koženky. Ako výstúž použijem takisto moosgummi. Materiál mi stihol prísť ešte posledný aprílový týždeň. Ozdoby, ktoré sú na opasku sú vyrobené takisto z Moosgummi. Nakoniec ma napadlo, že tie kruhy by mohli byť gombíky. Pravda, pôvodne to mali byť nevzorované gombíky, ale nič lepše som nezohnala. Nakoniec myslím, že ten opasok sa naozaj podaril. (P.S.: Čože mi to tie 8 hranaté ozdoby pripomínajú? Tie-figter! :D)

Momentálne čakám ešte na vrkočový príčesok a strieborné topánky, aby bol kostým dokonalý. Ale chcela som ho predstaviť práve v deň Star Wars, ktorý je dnes – 4. mája. Ja som stihla kostým dokončiť myslím vo štvrtok 30.4., kedy som mala cestovať do Prahy a 2.5. sa mali konať veľké oslavy po celej Prahe… Tak verím, že to výjde aspoň nabudúci rok a ja už mám tak kostým pripravený. 🙂

Dneska som si na den Star Wars strihla aspoň nejaké fotky vonku :D.

P.S.: Až mi dorazia potrebné doplnky, tento článok doplním o nové fotky :-).

Takže na úplný záver : Nech je Vás 4.máj sprevádza… a i tá sila 😀

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. Katarina DURJAK píše:

    To je neuveriteľné,koľko Ty máš talentov!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.