Sweeney Todd – Mrs. Lovett – (By the Sea) Červené šaty – 2008

Muzikálový horor Sweeney Todd od majstrovského režiséra Tima Burtona s mojimi obľúbecami Johnnym Deppom a Helenou Bonham Carter v hlavných úlohách patrí medzi moje obľúbené filmy. Áno je to krvák, ale to všetko k tomu patrí. Okrem filmu samotného ma v ňom uchvátili aj kostýmy. Pre Tima je už roky akousi dvornou kostymérkou Coleen Atwood. Coleen patrí medzi moje obľúbené kostymérky. Jej odevy sú vždy fascinujúce. Má už určite svoje tradičné prvky, ktoré sa dajú nájsť v takmer v každom jej návrhu.

Šatník pani Lovett

Sweeney Todd je zasadený do Viktoriánskej doby. Po Star Wars a pirátoch sa tak oblečenie z tohto filmu stalo akýmsi mojim posadnutím a postupne som z neho ušila všetky šaty. Prvé šaty som ušila v roku 2008 a posledné minulý rok. Za tých 11 rokov na nich tak vidno môj pokrok v šití šiat. Kým prvé šaty sú šité v rukách a ešte bez nejakého extra strihu, posledné už sú vymakané strihovo a šité z väčšej časti na stroji.

Modelkou sa mi stala červenovlasá MyScenka Chelsea, ktorá už bola i modelkou v Pirátskych kostýmoch. V roku 2013 som si potom vyrobila samotného Sweeneyho a v roku 2017 nakoniec i samotnú pani Lovett. Z archívu však vyberiem najprv fotky pôvodné, na ktorých je modelkou šiat Chelsea… Mám v pláne potom nafotiť všetky šaty už na samotnej pôvodnej majiteľke. Potrebujem však ešte dorobiť nejaké detaily a rada by som ušila k jednotlivým šatám ešte i Sweeneyho obleky.

Delenie kostýmov

Pani Lovett má vo filme celkovo 11 šiat. Čo je pomerne veľké množstvo. Zaujímavé však je, že 6 z nich má len v necelej 3 minútovej sekvencii počas piesne s názvou By the sea (pri mori). Tam Pani Lovett sníva o tom, aké by to bolo, keby sa vykašľali na minulosť a na pomstu a proste žili obyčajný idilický život spolu… Sú to práve všetko tie svetlé až cukríkové šaty. Zvyšok deja – reality je temný a i jej oblečenie je tmavé až čierne. Mnohé šaty som mohla ušiť i vďaka tomu, že i tieto šaty, ktoré boli vo filme veľmi krátko, boli potom vystavené na rôznych výstavách, kde ich ľudia detailne nafotili. A potom majú všetky určitým spôsobom rovnaký strih a štýl, takže sa dalo niečo i domyslieť… Plus bolo i niekoľko zákulisných fotiek, promofotiek… 🙂

Červené šaty (Pri mori)

Za prvé šaty vôbec som si vybrala práve jedny z tých snových. Rozhodol o tom i fakt, že som mala podobnú látku k dispozícii. Dneska by som ich už ušila trochu inak, hlavne vrch s lepším strihom, ale v konečnom dôsledku to vidím iba ja. 🙂 A výsledok je uspokojivý. Ešte by sa mi k nej hodil ten slnečník.

Inšpirácia.

Chelsea alá Mrs. Lovett

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. Mary píše:

    Krásna práca i po rokoch. Ja sa Ti ani nedivím, že si s výrobou šiat z tohto filmu bola posadnutá. Tie filmové kostýmy sú úžasne vypracované. Inšpirácia a kreativita musela s Tebou len valcovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.