Zo šatníka Star Wars

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Celá moja tvorba šiat pre bábiky má svoj prvopočiatok práve v súvislosti so Star Wars. Pred 14 rokmi sa mi táto sága veľmi zapáčila. Boli tam úžasné kostýmy a mňa vtedy napadlo, že by som mohla skúsiť nejaké ušiť. Neskôr som chcela ušiť všetko od Padmé a Lei. To sa mi síce nepodarilo, ale je ich naozaj veľká hromada.

Boli to moje úplné začiatky. Všetko som šila v rukách. Takmer bez strihu. Niekedy len priamo na telo. Stehy boli veľké, tvar šiat nedokonalý. No začala som sa učiť a postupne ako som počas tých 3 rokov tieto šaty postupne vytvárala, som sa mnohému naučila. Niektoré šaty som robila i 2x. Dnes by som znova prerobila už takmer všetky.

Látky, ktoré som na šitie používala boli materiály ktoré som našla doma, zbytky látok alebo staré šaty. Len málokedy som kupovala látky len špeciálne na dané šaty.

V tej dobe bola mojou obľúbenou bábikou MyScene Nolee. Veľa bábik som vtedy ešte nemala a bola jedinou vhodnou „Padmé Amidalou“ i „Leiou Organou“ pre mňa.

V tomto článku nájdete zhrnutie všetkých 43 šiat, ktoré som ušila na pôvodných fotkách, ktoré sú i na starej stránke. Neskôr pribudnú i články, kde tieto šaty predstavia i iné bábiky, alebo rovno bábky Star Wars, ktoré som medzitým zohnala. Kráľovnú Amidalu a Leiu už mám, no stále hľadám vhodnú Padmé.

Pri každých šatách máte uvedené z ktorej epizódy sú, akej postave patria, ich oficiálny názov a rok kedy som ich ušila. Zakaždým je ako prvý obrázok predlohy.

Pre prvú epizódu sú typické komplikované okázalé šaty Padmé keď bola kráľovnou Naboo a používala vtedy svoje druhé meno Amidala. V druhej sérii je postava Padmé dvojaká – predstavuje senátorku za rodnú planétu Naboo. Vtedy nosí rôzne nápadné a komplikované róby a potom sa stretávame s Padmé v súkromí, kedy nosí skôr ľahšie šaty. V tretej epizóde je už Padmé tehotná a čaká dvojičky Leiu a Lukea. Jej tehotenstvo musí ostat tajné takže nosí rôzne veľké róby, kde sa to dá pomerne dobre skryť. Leia vo svojom šatníku nemá toľko šiat a sú skôr jednoduché.

Šaty č. 1 – Star Wars Epizóda I – Skrytá hrozba – Sabé : Battle Dress 2005

Tieto šaty som si vybrala na ušitie ako úplne prvé. Lebo vyzerali jednoducho. Táto verzia je už prerobená. Pôvodné šaty sa v predu neotvárali, no neskôr som zistila, že majú trocha iný strih, tak som ich prešila. Nikdy som sa nedostala k tomu aby som jej dorobila i hlavovú ozdobu.

Šaty č. 2 – Star Wars Epizóda IV – Nová nádej – Leia Organa : Alderaan Princess 2005

Druhé veľmi jednoduché šaty sú šité z plátna, no pôvodné šaty boli skôr z ľahkého padavého materiálu.

Šaty č. 3 – Star Wars Epizóda I – Skrytá hrozba – Queen Amidala : Throne Room Gown 2005

Tieto červené šaty sú asi najznámejšie Amidaline šaty. Myslím si, že sú až ikonické. V tej dobe som ešte nevedela ako vyrobiť tvarovaný strih, takže sú dosť jednoduché. Ale na tú dobu som robila čo sa dalo. Akurát dnes už neviem prečo je tá vrchná výšivka čierna, keď je originál červený. Dosť ma láka ich komplet urobiť odznova.. aj s hlavovou častou.

Šaty č. 4 – Star Wars Epizóda I – Skrytá hrozba – Queen Amidala : Celebration Gown 2005

Tieto šaty sú zaujímavé materiálom z ktorého sú vyrobené. Keďže plášť vyzerá, akoby bol z lupeňov ja som sa rozhodla, že ho urobím z lupeňov umelých ruží. Chrbtová ozdoba je priehladný „papier“ do tlačiarne na ktorý som tuším vytlačila samotný vzor a celé je to potom zašité do organzy a dokola sú napichané špendlíky… Na tieto šaty som bola veľmi hrdá. Dnes by som to už šila inak, ale nápad je zato stále originálny.

Šaty č. 5 – Star Wars Epizóda III – Pomsta Sithov – Padmé Amidala : Mustafar 2005

Padmé je v treťom dieli tehotná s dvojičkami, takže všetky šaty sú široké a bábikám som musela vypchávať brucho :D. Šaty sú ušité z kože. Prvé ktoré stále vyzerajú dobre. Akurát by som asi zmenila pás a doplnila ozdoby.

Šaty č. 6 – Star Wars Epizóda III – Pomsta Sithov – Padmé Amidala : Nightgown Twilight 2005

Ďalšie šaty, ktoré sú celkom dobré, akurát by mali byť z trocha svetlejšieho materiálu.

Šaty č. 7 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Lake country evening 2005

Ďalšie podarené šaty. Dokonca už je tam i nejaké tvarovanie odevu – korzet. Kožušinové „bolero“ je vlastne využitý lem z rukavice…

Šaty č. 8 – Star Wars Epizóda III – Pomsta Sithov – Padmé Amidala : Naboo Funeral 2005/2006

Pohrebné šaty Padmé som robila dvarazy. Padmé na tom pohrebe vyzerá ako ľaliová panna… a celé tom má taký vodný efekt. Prvé šaty boli beztvaré a ten vodný efekt som sa snažila vytvoriť hlavne korálkami. Ale keďže som s nimi nebola spokojná, následujúci rok som ich urobila ešte raz. Využila som na základ šiat modrú organzu a plášť je vlastne ofarbená biela tigrovaná látka. Druhá verzia síce nie je dokonalá ale je pekná.

Šaty č. 9 – Star Wars Epizóda III – Pomsta Sithov – Padmé Amidala : Apartment Sunset 2005/2007

Ďalšie šaty, ktoré som ešte prvý krát nedokázala ušiť tak, aby vyzerali podobné originálu. O dva roky neskôr už som vedela vytvárať lepšie strihy a dosiahla som tak požadovanú šírku a tvar. Nie sú síce z ideálneho materiálu, ale páči sa mi ako sa podarili. Keďže Padmé máva rôzne na šatách svoj symbol a tentokrát ním boli posiaté celé šaty, tak som ho na tú látku nakreslila fixkou….

Šaty č. 10 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Cordé : Disquise 2005

Cordé bola jedna z mnohích dvojníčiek Padmé. Tieto šaty boli pomerne jednoduché. Sú z bavlnenej látky a vzory majú dokreslené fixkou. Spodné šaty som nešila ale použila som Amidaline šaty č.4. Látka sa mi na týchto šatách časom fľakovatela… no a keď som sa ich snažila oprať, použitá fixka na ornamenty sa rozpila…. takže už asi použiteľné nebudú. Mala som vtedy ešte v pláne na nich dorobiť nejaké detaily ale nikdy som sa k tomu nedostala..

Šaty č. 11 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Lars Homestead 2005

Tieto šaty som ušila takisto z bavlny, ktorú som odfarbila na modro tušom a lemovane som nakreslila fixkou. Sú pomerne komplikované a návod na ne som našla niekde na internete… Sú v celku podarené, akurát teda som vtedy ešte nevedela šiť jemnejšie stehy. Týmto šatám chýba plášť, ktorý som chcela dorobiť, no nikdy sa tak nestalo…

Šaty č. 12 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Naberrie Homestead 2005

Šaty sú z nejakého vrubkovaného materiálu, ktorý som tiež ofarbila v tuši. Myslím, že návod som našla tiež niekde na internete. Chýba im plášť, ktorý som takisto chcela vyrobiť, ale nakoniec k tomu nedošlo…

Šaty č. 13 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Lake Country Meadow 2005/2008

Tieto šaty patria k mojim naobľúbenejším šatám, ktoré Padmé nosí. Vždy som si predstavovala, že by som ich raz ušila i pre seba… :D. Aj keď žĺtu nenosím… Sú ušité zo šifónu, ktorý som špeciálne na ne kúpila. Sukňa má žĺtu podšívkovú látku z ktorej je ušitý i korzet. Na sukni sú ponalepované hviezdičky (pôvodne ozdoba na nechty) a korzet a plášť je ružne vyšívaný. Tieto šaty sa mi síce už na prvý krát ozaj podarili, no bolo tam pár nedostatkov, hlavne pridlhá sukňa (prvý obrázok po promofotke), ktoré mi vadili a tak som ich neskôr ešte mierne upravila.

Šaty č. 14 – Star Wars Epizóda III – Pomsta Sithov – Padmé Amidala : Peacock and Brown Ensemble 2005

Z týmito šatami som nikdy nebola spokojná a vždy som ich chcela prerobiť. Možno raz nájdem vhodný materiál….

Šaty č. 15 – Star Wars Epizóda I – Skrytá hrozba – Queen Amidala : Pre-senate Address 2005/2006

Tieto kimonové šaty ma fascinovali. Tiež nie sú ušité z úplne ideálnych materiálov, ale výsledok je pomerne efektný. Vrchne kimono má ručnú výšivku. Na druhý rok som k nim ešte vyrobila hlavovú časť a opasok. Hlavová časť je vyrobená z reálnych vlasov, papiera, alobalu, mušlí a korálok. Tuším som na to niekde našla návod… Ešte by to chcelo niektoré veci zmeniť…

Šaty č. 16 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Packing gown 2005/2008

Tieto šaty sú celkom podarené. Ozdobu na korzete majú vyšitú na koži… Dneska by som už použila iné materiály… Ale inak sa mi stále páčia….

Šaty č. 17 – Star Wars Epizóda VI – Návrat Jediho – Leia Organa : Ewok Village 2005/2006

Tieto šaty sa mi ani raz nepodarili, hoci sú jednoduché. Prvé, vyrobené z gázoviny sú síce pekné ale originálu sa nepodobajú a na druhé som síce použila vhodnú látku ale majú divný tvar…

Šaty č. 18 – Star Wars Epizóda III – Pomsta Sithov – Padmé Amidala : Apartment Day 2005/2006

Tieto šaty sa vcelku podarili. Akurát som prerábala výšivku na bruchu. Pôvodne boli namiesto kamienkov gombíky.

Šaty č. 19 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Genosis Arena 2005

Ďalší vcelku podarený kus. Mohli byť z iného materiálu… Ale vtedy som si zvykla šiť mnohé šaty z bavlny… Bodol by jej ešte plášť… A nejake detaily…

Šaty č. 20 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Lars Homestead Garage 2005

Tieto šaty sa mi takisto veľmi páčia. Vrchná látka je zase zafarbená bavlna s ručnou výšivkou…

Šaty č. 21 – Star Wars Epizóda I – Skrytá hrozba – Queen Amidala : Post-Senate Address 2005

Tieto šaty síce nie sú stopercentné, ale sú pomerne podarené. Ozdoby sú znova povyšívané korálky na koži.

Šaty č. 22 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Lake Country Morning 2005

Pri tvorbe týchto šiat začala i skončila moja snaha o štrikovanie… To čo by malo predstavovať župan má neistý tvar a šírku to nabralo záhadným spôsobom…. Nakoniec som na to našila ešte stuhu a pomerne to dáva aspoň z predu žiadaný efekt…

Šaty č. 23 – Star Wars Epizóda IV – Nová nádej – Leia Organa : Celebration Gown 2005

I tieto šaty patria k tým, ktoré sa mi páčia ako sa podarili. Samozrejme sú tam nedokonalosti hlavne z pohľadu stehov… Na fotenie som dokonca bola schopná Nolee vykúzliť aj podobný účes ako má Leia.

Šaty č. 24 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Lake Country Arrival 2005

I tieto šaty sú v celku na pohľad podarené. No sú znova robené z bavlny, ktorú som ofarbila do potrebných dúhovýh odtieňov. Ale skôr to mala byť nejaká ľahšia padavejšia látka…

Šaty č. 25 – Star Wars Epizóda III – Pomsta Sithov – Padmé Amidala : Apartment Pre-Dawn 2005

Keďže som vtedy modrú nemala, tieto šaty som ušila v zelenej farbe. Sú ručne vyšívané. A patria k tým podareným.

Šaty č. 26 – Star Wars Epizóda III – Pomsta Sithov – Mon Mothma : Senate 2005

Tieto šaty patriace jednej z vedľajších postáv – senátorky Mon Mohtmy sa mi veľmi páčili a tak som sa rozhodla, že i tie by som mohla ušiť. Sú pomerne dosť podobné originálu.

Šaty č. 27 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Outland Peasant 2006

Tieto šaty sa mi takisto veľmi páčia ako vyšli. Vzorka je kreslená fixkou, no nakoniec som nenakreslila vzor po celých šatách, ale len hlavnú vzorku. Hlavovú časť som vyrobila z papiera a zafarbenej čípkovanej látky… Má aj plášť, ktorý na promofotke nevidíte.

Šaty č. 28 – Star Wars Epizóda III – Pomsta Sithov – Padmé Amidala : Senate Landing Gown 2006

Tento plášť mala Padmé oblečené cez šaty č.18. Zapína sa na veľkú ozdobu na ramene. Páči sa mi ako vyšiel a podobá sa predlohe.

Šaty č. 29 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Coruscant Nightgown 2006

Na takomto pyžame sa nemá čo skaziť a mala som poruke i vhodný materiál.

Šaty č. 30 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Senate 2006

Tieto šaty mám veľmi rada a páči sa mi ako sa podarili. Pár nedostatkov by sa našlo ale sú jedny z tých najlepších.

Šaty č. 31 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Pilot 2006

Tiež podarený model, pár detailov by sa hodilo dorobiť.

Šaty č. 32 – Star Wars Epizóda I – Skrytá hrozba – Queen Amidala : Escape 2006

Tieto šaty sú z kadejakých divných materiálov… Zo starých svetrov a podobne…. Amidalin symbol je vystrihnutý z papiera… A na hlavovú časť – červené „uši“ som použila mušlu, ktorú som obalila v červenej látke… Možno by bolo dobré aspoň tie logá vyrobiť z nejakého lepšieho materiál alebo ich nakresliť na látku… Ale inak je výsledok parádny.

Šaty č. 33 – Star Wars Epizóda I – Skrytá hrozba – Queen Amidala : Travel Gown 2006

Na tieto šaty som použila nie veľm vhodné materiály, takže by bolo dobré ich ušiť nanovo…

Šaty č. 34 – Star Wars Epizóda I – Skrytá hrozba – Padmé Amidala : Tatooine 2006

Tento odev je asi najväčší nepodarok a vždy som ho chcela ušiť ešte raz… no nenašla som na to vhodné materiály.

Šaty č. 35 – Star Wars Epizóda III – Pomsta Sithov – Sheltay Retrac : Bail Organa Aide Dress 2006

Tieto šaty už ani neviem prečo som ušila z takejto látky. Takže vyzerajú skôr ako kožuch a šaty vhodné na planétu Hoth :D.

Šaty č. 36 – Star Wars Epizóda III – Pomsta Sithov – Padmé Amidala : Dressing Gown 2006

Nočná košeľa a župan sú pomerné jedoduché kusy, akurát možno by sa na nočnú košeľu hodila iná látka…

Šaty č. 37 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Loyalist Committee 2006

Ďalšie šaty na ktoré som pyšná a veľmi sa mi páči ako sa podarili… Aj keď pár nedostatkov by sa našlo… A ako vidíte, už som sa snažila i o účesy a šaty majú ručne vyšívaný vzor.

Šaty č. 38 – Star Wars Epizóda II – Klony útočia – Padmé Amidala : Wedding Dress 2006

Padmé má nádherné svadobné šaty, ktoré boli ušité z rôznych starých čípiek. Ja som na ne použila organzu…. aj keď vhodnejší by bol šifón.. no vtedy som iné nezohnala. Na vytvorenie čipkovaného vzoru som použila rôzne druhy čipiek, krajek a kadečoho čo som našla. Snažila som sa ich trocha prifarbiť aby vyzerali staro, no niektoré chytili skôr žĺty odtien. V tej dobe som ešte takýto strih šiat veľmi nevedela navrhnúť… Takže to nie je úplne dokonalé. Ale inak sú tie šaty veľm pekné a bola som na ne veľmi pyšná.

Šaty č. 39 – Star Wars Epizóda V – Impérium vracia úder – Leia Organa : Bespin 2006

Tieto šaty boli v celku výzva, pretože majú bohate zdobený plášť, ktorý som celý ručne vyšila. Podarili sa mi myslím parádne.

Šaty č. 40 – Star Wars Epizóda I – Skrytá hrozba – Queen Amidala : Senate 2006

Tieto šaty patria do kategórie dosť komplikovaných, preto patria medzi posledné, ktoré som šila. Spodné oranžové šaty sú z takého umelého materiálu, ktorý sa dal ľahko naplisovať. Sú vyšité korálikmi. Červený kabát je zdobený špeciálnou technikou akou sa určitým spôsobom látka zozadu zošíva aby sa tak dosiahol prepletený efekt (postup som našla na nete). Urobila som aj hlavovú časť, ale tú by som ešte prerobila… A chýba jej čierny plášť. Celkovo sa mi páči ako sa podarili, hoci teda stehy to má hrozné…

Šaty č. 41 – Star Wars Epizóda I – Skrytá hrozba – Padmé Amidala : Battle 2006

Tento odev síce nebolo ťažké ušiť, no látku na ne som získala až díki ušitiu predošlých šiat. A vyšli skvele.

Šaty č. 42 – Star Wars Epizóda III – Pomsta Sithov – Padmé Amidala : Senate 2007

Tieto šaty sú tiež celkom podarené. Ale mohli by byť i lepšie :D.

Šaty č. 43 – Star Wars Epizóda VI – Návrat Jediho – Leia Organa : Slave Bikiny 2007

Tieto ikonické plavky boli zatiaľ posledný kus oblečenia, ktoré som z garderóby Padmé a Lei ušila. Bola to vcelku výzva. Základ je vyrobený z medeného drôtu. Na sukňu som použila zlatú stuhu, čo sa k sebe veľmi nehodí a celkovo sukňa je veľmi mizerne zošitá… no chcelo by to prerobiť… Topánky sa mi ale celkom podarili.

Sama žasnem čo som stihla za 3 roky ušiť. Mala som odhodlanie ušiť úplne všetky šaty Padmé a Lei, no ešte stále nejaké ostali neušité. A tiež sa mi páči pár ďalších od iných postáv. Chcela by som niektoré šaty ušiť i nanovo…. Dnes už by vyzerali lepšie… 🙂

Niekedy nabudúce sa s týmito šatami stretneme ešte na iných modelkách a možno budú i upravené. 🙂

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.