O autorke

Vítam Vás na mojej stránke o mojich záľubách, ktoré sa postupom rokov stále menia a vyobrazujú i na mojej tvorbe. Volám sa Henrieta a tu sa dozviete niečo viac o mne.

Od malička rada kreslím, maľujem, niečo vyrábam. Okrem toho milujem bábiky a od malička na ne šijem, neskôr sa k tomu pridala i záľuba tvoriť stránky o mojich obľúbených spevákoch, či skupinách. A ako som sa v tomto všetkom postupne zlepšovala a i po vzore stránok, ktorými som sa inšpirovala som sa rozhodla založiť i vlastnú stránku na ktorej som sa postupne začala prezentovať.

Z detstva pochádza i moja prezývka HXM, kedy som milovala seriál Xena a hlavná hrdinka je dokonca narodená v ten istý deň ako ja. Vtedy som sa rozhodla vložiť do mojich iniciálok X a vznikla prezývka HXM, ktorá sa veľmi dobre ujala.

Vlastnú stránku budujem už 16 rokov (od roku 2003) a počas týchto rokov sa jej vzhľad a obsah menil až obsahovo narástla do rozmerov, kedy už nebolo možné ďalej budovať pôvodný koncept písania webu skrz HTML a CSS kód a hosťovanie stránok a obrázkov u neplatených poskytovateľov. Rozhodla som sa tak ísť novým moderným smerom použitím WordPressu a našej rodinnej platenej domény. Verím, že to pridá na mojej prezentácii a Vám sa to bude tiež oveľa viac páčiť.  😉

Kreslenie a maľovanie

Musím sa priznať, že ja som vo všetkom samouk, ku kresleniu som inklinovala od malička a potom ma to začalo čím ďalej viac baviť. Neviem prečo sú to práve portréty, ale nejak ma stále viac ťahalo kresliť ľudí, než niečo iné, ako sú krajinky, kvety, zvieratá. Áno, sem tam sa u mňa objaví aj taký obrázok, ale portréty, tie ma bavia zo všetkého najviac. Potom ako skúsila som prvý portrét ceruzou, prišli postupne aquarely, pastely, uhlík, tuš, a naposledy som zistila, že akryl, je to pravé orechové pre mňa. S týmito farbami mi to ide veľmi dobre. 

Stavby

Stavanie papierových modelov ma veľmi bavilo, prestala som s nimi keď nastal problém s umiestnením jednotlivých stavieb. Tie zaberajú veľa miesta a mne postupne začali zavadzať. Preto som niektoré presunula na chatu na našej záhrade, iné mám zatiaľ na skrini.. Je mi to ľúto vyhodiť, ale je s tým dosť veľká oštara a je to hrozný chytač prachu… 

Ale aj keď už modely hradov nestaviam, skúsenosti v ich stavaní som využila v mojej momentálnej novej záľube – tvorbe miniatúr. Tj. tvorbe izieb pre bábiky vo veľkosti 1/6. K čomu som sa dostala potom, ako som si kúpila figúrku môjho milovaného Sherlocka, podľa Benedicta Cumberbatcha a pre ktorého som nutne potrebovala jeho obývačku….

Šperky a výrobky

S výrobou šperkov z korálikov začalo úplne jednoduchou výrobou jednoduchých náramkov, potom som začala skúšať rôzne variácie a vyrábať si náhrdelníky podľa originálnych, ktoré sa mi páčili. Momentálne mám v tomto smere trocha útlm.

Okrem šperkov sem tam vyrábam aj iné veci. Kadejaké prkotiny ako boli tričká, vlajky, či doplnky. V poslednej dobe som začala šiť i kabelky a oblečenie na seba.

Bábiky

Bábiky tvoria momentálne hlavnú náplň mojej stránky a tvorby. Momentálne mám už pomerne slušnú zbierku originálnych Barbie od Mattela, a keďže som ako malá milovala (a stále mám na ne slabosť) Disneyho rozprávky tak mám skoro všetky ženské postavy v podobe Disney bábik od Mattela. V poslednej dobe vyrába veľmi podarené bábiky aj Disney a priznám sa, že niektoré staré kúsky, ktoré som ako dieťa, z teraz už nepochopiteľných príčin nechcela, zháňam teraz.

Do roku 1999 som dostavala približne jednu bábiku do roka. Záležalo to hlavne od toho aké boli Disney rozprávky. Poslednou bola Jane. Potom už Disney začali produkovať kadečo zvláštne, len nie vhodné pre vznik nejakej bábiky a mňa nejako prestali i tak samotné bábiky zaujímať. Potom v roku 2003 sa objavili bábiky My Scene, ktoré sa mi začali veľmi páčiť, tým aké boli iné. Barbie som v tej dobe nejako nesledovala. Vtedy som dostala prvú MyScene od sestry a o pár rokov mi z nich pribudlo ešte pár. Jednu som si vypýtala dokonca aj za maturitu (2006), dve (v jednom) som si kúpila sama (2007), len tak, lebo som im nemohla odolať a tak to pokračovalo…

Za návrat do sféry bábik, ale môžem považovať asi rok 2009, kedy mi síce pribudli len dve bábiky, no začala som sa o ne viac zaujímať. Hlavne o Barbie. Vtedy som objavila zberateľskú edíciu Barbie Basics a tak som postupne začala zisťovať, aký je rozdiel medzi playline a zberateľskými a že za tie roky pribudlo medzi nimi mnoho nádherných tvárí. Začala som sa zoznamovať s rôznymi zberateľmi v mojom (+/-) veku a zisťovať, že ešte nie som úplný magor, keď sa mi v tomto veku páčia Barbiny. 

V poslednú dobú som tak ošiaľu okolo bábik prepadla naplno a ich počet sa mi začal značne zväčšovať nie len mojím vlastným pričinením, ale moja teta Katka si zaumienila hľadať Barbie po rakúskych a bratislavskych trhoch, takže tým pádom mi pribúdajú aj Barbie z obdobia, kedy som ich nezbierala a aj niektoré staršie kúsky, nové tváre, či bábiky, ktoré by som so normálne nekúpila. Sem tam mi Barbie a iné bábiky kúpia ešte aj rodičia. 

V roku 2011 sa k Barbie, Disney a MyScenkám pridali aj bábiky Monster High od Mattela, ktoré sa mi ohromne zapáčili svojimi úžasnými charaktermi a kompletne domysleným zjavom a príbehmi. 

Mojím dlhoročným snom bola bábika od Tonnera, ktoré majú krásnu tvár, a sú väčšie ako Barbie. Ide konkrétne o Evangeline Ghastly, čo je bábika akoby vypadla z filmov Tima Burtona. V roku 2014 sa mi tento sen splnil, a dnes už nemám len jednu ale všetky 4 charaktery patriace k Evangeline. 

Posledných pár rokov sa venujem i opravám a prerábkam bábik. Vyrábam si svoje vlastné filmové postavy z filmov ktoré mám rada. Dávam im nové vlasy, premaľovávam tváre… Niekedy robím tieto premeny i na želanie ľudí, pokiaľ ma o to poprosia…

Šaty pre bábiky

Šaty som na bábiky šila už od malička, ale tak ako to u malých detí býva, boli to také jednoduché šaty, neopracované a šité rovno „na telo“, pomerne katastrofického tvaru a zjavu, bolo jedno či šijem čiernu látku bielou niťou…  Až po čase, kedy ma v roku 2005 zachvátilo šialenstvo okolo Star Wars som dostala spolu s tým aj mániu šitia šiat, ale už podľa strihov, ktoré som si začala sama vyrábať, a musím povedať, že každými šatami sa v tomto smere zdokonaľujem a tie, ktoré som vtedy vyrobila, mi dnes pripadajú už dosť hrozné a nepoužiteľné. 

Zo začiatku som chcela ušiť len niektoré, jednoduché Star Wars šaty, no postupne som sa dostala k tomu, že som už mala skoro všetky šaty zo všetkých 6 epizód na ktoré som vedela zohnať materiál. Tak som postupne prešla na iné filmy a začala vymýšľať aj vlastné šaty. 

Čo sa týka materiálu, väčšinou ide o recyklované kusy odevov, ktoré sú už obnosené, staré, či malé, no ich látka je ešte vždy vhodná na moje výtvory. Ale niekedy si nejakú látku musím kúpiť, pretože sa na konkrétny model doma nenachádza nič vhodné. Tú potom ju využívam na viacero modelov. Vo väčšej miere ako látky kupujem skôr rôzne stuhy, prýmky a rôzne ozdobné blbosti a patentky. 

Keď už som spomínala strihy, pri ich zdokonaľovaní, mi pomohla jedna kniha, ktorú som si kúpila v anglickom meste Bath, kde sme navštívili múzeum módy. Tam predávali rôzne knihy so strihmi. Ide síce o módu z konca 19. storočia, ale dajú sa v podstate použiť na čokoľvek, potom ako si ich podľa potreby upravím. 

Šaty som spočiatku šila výlučne v rukách, keďže sú veľmi maličké a náš starý šijací stroj sa so mnou nekamarátil. Pred pár rokmi som ale dostala novú Singerku a tak to striedam podľa toho čo mi ešte strojom ušiť ide a čo už je naň primalé. 

Webstránky

V neposlednom rade je mojou záľubou aj tvorenie stránok. Prvé stránky som robila cez Front Page, ale keďže som chodila na gymnázium zamerané na programovanie (teda aspoň v názve to bolo, lebo to nás veľmi veľa toho nenaučili, čo sa týka programovania…), mali sme tam aj lekcie z kódu HTML a CSS, čoho som sa chytila a začala aj sama hľadať ešte viac, takže čím ďalej tým tie moje stránky vyzerali lepšie. Na tvorbu dizajnu používam Adobe Photoshop, v ktorom robím už tiež nejaký ten piatok a viac menej som sa s ním naučila robiť sama. 

Stránok mám viacero. Odzrkadľujú moje záujmy, hlavne v oblasti hudby, ale priznám sa, že momentálne ich dosť zanedbávam a venujem sa hlavne teraz tejto mojej a o mne. 

Najnovšia stránka je už robená v momentálne veľmi populárnom WordPresse o ktorom som sa dozvedela minulý rok a postupne som dochádzala k záveru, že to bude najlepší spôsob ako urobiť nový web, ak sa rozhodnem ho znova vybudovať od základov. Je to pomerne ľahko použiteľné a človek si s ním poradí i bez znalostí HTML a CSS. 

História

História je vec sama o sebe. Začala som ju študovať, popravde, vlastne neviem celkom ani prečo, ale viem, že som v tej dobe bola mierne v depresií zo školy, na ktorú som začala najprv chodiť hneď po maturite. Bola to Informatika na prírodovednej fakulte tu v Košiciach, no veľmi skoro som zistila, že matika, fyzika a programovanie – to je úplne iná dimenzia, než v tej v ktorej sa ja pohybujem. V tej dobe som čítala knihu Historička od Elizabeth Kostovovej a tak nejak ma napadlo, že vlastne matiku ani fyziku už vidieť ani nechcem a že dejepis bolo vlastne to jediné čo mi na škole posledné roky ozaj išlo a bavilo. No, priznávam sa, že to boli len posledné tri roky z ôsmych rokov na gymnáziu, pretože dovtedy som bola aj z dejepisu naozaj blbá… a vtedy som si hovorila, že v živote z neho nebudem maturovať … a nakoniec, nie len že som z nej maturovala na úrovni A, ale históriu som aj vyštudovala s titulom Magistra. Stálo ma to kopu nervov a prekonávaní samej seba, no nakoniec to po blbom štarte dopadlo dobre a nemenila by som… 

Čo sa týka teda histórie zaujímam sa o veľa vecí. Zameriavam sa skôr na Novovek – Pravek, Starovek, Stredovek a hlavne najnovšie dejiny ma nejak neťahajú. Mojou už dlhodobou špecialitkou sú piráti, ktorým som venovala celý jeden web a boli aj témou mojej bakalárskej práce. 
Taktiež ma zaujímajú indiáni, samozrejme ma priťahujú kráľovské dynastie ako boli Tudorovci, či Habsburgovci či momentálne Britská kráľovská rodina. 

Zo všetkého najviac ma ale najviac zaujíma asi práve tá kultúrna a každodenná stránka dejín a potom som hlavne posadnutá kostýmami a najmä tými, ktoré majú historický podtext. Veľmi rada cestujem a navštevujem kadejaké pamiatky, hrady, zámky, domy, v ktorých žili významné osobnosti. Milujem Anglicko (Veľkú Britániu), ktoré som istú dobu navštevovala veľmi často a ešte stále je tam toho dosť čo pozerať. 🙂

Hudba, film, literatúra

Bez hudby, filmu a literatúry by bol môj kreatívny svet ničím. Pretože práve to ma ovplyvňuje, nakopáva a inšpiruje moju tvorbu. 
Z hudby najradšej počúvam inštrumentálnu – teda nie spievanú hudbu. Či už je to klasika alebo soundtracky. Ale nájdu sa aj interpreti, ktorých piesne ma oslovujú a veľmi rada ich sem tam počúvam. Mojou dlhoročnou láskou je česká skupina Lucie a jej sestra Wanastowi Vjecy, potom sú to Jaromír Nohavica, Lenka Dusilová, či Čechomor. Z našej slovenskej tvorby zvyknem sem tam počúvať Mekyho Žbirku atď… a tiež som bola istú dobu veľka fanynka maďarského huslistu Edvina Martona. 

Z filmovej sféry z pomedzi hercov mám veľmi rada Johnnyho Deppa a všetku jeho filmovú tvorbu. Od prvého filmu Sherlock Holmes (2009) a hlavne po jeho pokračovaní (2011) som sa zbláznila aj do Roberta Downeyho Jr. Tiež mám veľmi rada ako herca napríklad Colina Firtha. Vďaka BBC Sherlockovi, som našla zaľúbenie aj v mimozemsky vyzerajúcom Benedictovi Cumberbatchovi, ktorý je naozaj vynikajúcim hercom a má neskutočne nádherný hlas. A ja hercov, ktorí majú nádherný hlas, vďaka ktorému svoje postavy dotvárajú naozaj môžem. 
Z herečiek mám rada Keiru Knightley, Natalie Portman, ale aj Kate Winslett či Angelinu Jolie. 

Z filmov ma baví kadečo možné v duchu fantasy a Sci-fi – medzi obľúbené kúsky patria samozrejme Star Wars, Harry Potter či Piráti Karibiku. Mám rada aj dobrodružné až fantasy filmy ako je Indiana Jones a podobné filmy, ktoré sa špáru a prevracajú históriu (človek sa má aspoň na čom baviť).  Ale aj rôzne historické či životopisné, romantické a kadejaké iné, ktoré sú dobré a pekné na pozeranie. 

Rada pozerám seriály, hlavne z Kriminalistického prostredia. Môj obľúbený je seriál NCIS, samozrejme Sherlock. Obľúbila som si i hororový seriál Penny Dreadful, či fantasy Hry o tróny. Mám rada i historické seriály napríklad najnovšie o kráľovnej Viktórii a Alžbete II.

Z literatúry som veľký fanda Sherlocka Holmesa (mám prečítané všetky poviedky aj novely od A.C Doyla) a mojimi najobľúbenejšími filmovými predstaviteľmi sú klasický Jeremy Brett, ktorý stvárnil Sherlocka vo famóznom seriály a v 5 filmoch. Rovnako mám rada aj svižnejšieho Sherlyho v podaní Roberta Downeyho Jr. a takisto aj moderného mladého Sherlocka v podaní Benedicta Cumberbatcha perfektnej sérii od BBC. 
Čo sa ešte literatúry týka mám veľmi rada Harryho Pottera, Annu zo Zeleného Domu, Bridget Jones. Mám prečítaný a celý komplex od Tolkiena ohľadom sveta z Pána prsteňov. Bavia ma rôzne duchárske a záhadné príbehy. Rovnako rada čítam životopisy mojich obľúbených hercov, či tvorcov… 

Okrem toho chodím rada na koncerty, do divadla na opery, balet, a milujem krasokorčuľovanie (ale iba ich pozeranie, lebo ja a šport to k sebe moc nejde …) – mojím favoritom je Evgeni Plushenko.

HXM 6.6.2019