Čas zmyselnosti – Sir Robert Merivel 1 – 2012

Restoration alebo po slovensky Čas zmyselnosti je film zasadený do rano novovekého Anglicka do obdobia reštaurácie v období vlády Karola II. Ide teda o polovicu 17.storočia.

Hneď ako som tento film prvý krát (po čase) pozrela, som sa do neho zamilovala. Je to strašne pekný film a hlavná postava Roberta Merivela, ktorého hrá Robert Downey Jr. je nie len strašne rozkošná, ale má aj nádherné kostýmy.

Hrá doktora, ktorý zahodí svoje vedomosti pre službu na honosnom kráľovskom dvore, plného večierkov a hýrenia. Prejde peklom i očiscom, aby sa z neho stal lepší človek.

Čo sa týka odevov, ide o obdobie baroka, kedy bolo všetko ohromne prečačkané a všade bolo mnoho stúh. V roku 2012 som sa rozhodla, že niečo z nich ušijem. A ako prvý z mnohých jeho odevov som si samozrejme vybrala najprv ten najvyčačkanejší.

Ako modela som vybrala Jacka, pretože z mojich chlapských bábik bol vtedy je jediný, ktorý mal dlhé vlasy a myslím, že mu historické kostýmy veľmi pristanú.

Tento mužský barokový odev bol pre mňa výzvou. Veľmi sa mi zapáčili kostýmy Roberta Downeyho v tomto filme a obzvlášť tento jeden. Nakoniec som sa ho rozhodla ušiť. Bola to celkom fuška, aj keď čo sa týka samotného strihu jednotlivých častí, to bol odev jednoduchý, no lemy, ktorými je zdobený som musela vyrobiť z jednoduchej jednofarebnej zelenej prýmky, cez ktorú som pretiahla červenú stuhu a nakoniec som to obšila zlatou niťou… Pôvodne som chcela vyrobiť aj topánky, no to som nakoniec vzdala a vymyslela som kompromis, keď som mu obula obyčajné topánky pre kena a výzdobu som našila priamo na pančuchy, aby to aspoň trocha nadobudlo dojem dobových topánok. Nakoniec som sa rozhodla vynechať výšivku vesty.

Inšpirácia

Kompletný odev s plášťom a klobúkom. Klobúk som vyrobila z klobúka, ktorý mi ostal z detskej sponky. Zväčšila som mu krempu a celý ho obalila látkou, ktorú som prišila. Olemovala som ho zlatou stuhou a pridala perie. Nenašla som však vhodnú farbu ani v obchode, preto najvhodnejšia mi prišla oranžová. Na fotkách rozdiel vidno viac, ale v skutočnosti to až tak nevadí. Krempu som potom ešte vyhla.

Bez klobúka, môžete si všimnúť detaily plášťa, ktorý sa zaujímavo viaže spod ruky.

Bez plášťa. Môžete si všimnúť detaily odevu, vesta sa zapína na korálkové gombíky, tak ako celá sukňa, ale vzadu sa zapína na patentky.

Košeľa je veľmi voľná a má široké rukávy, ktoré sa viažu na lakti. Sú ukončené širokou čípkou a vyzdobené stuhami. Nohavice sú takého tureckého širokého strihu. Sú nazberané. Pôbodne som si to chcela uľahčiť gumičkou, ale nevyzeralo to dobre. Ako vidíte volán patrí k pančuchám.

S kompletnou výbavou.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. Katarína Ďurjak píše:

    Určite viem,žeby nikto nedokázal niečo také ušiť-ja v okolí nikoho nepoznám.Môžeme sa vytešovať pohľadom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.