Oprava bábiky Hamiro – 2019

VZHĽADOM NA VEĽKÉ MNOŽSTVO OTÁZOK OHĽADOM OPRAV STARÝCH BÁBIK, CHCEM NA ÚVOD UPOZORNIŤ. NIE SOM ODBORNÍK NA STARÉ HRAČKY. SAMA SOM AMATÉR. MOJE POSTUPY SÚ POKUS-OMYL. UČÍM SA ZA CHODU A KAŽDÝ POUŽITÝ POSTUP NEMUSÍ BYŤ VHODNÝ NA VŠETKY TYPY STARÝCH BÁBIK. SOM VŠAK OTVORENÁ OTÁZKAM A RADÁM. V URČITÝCH MOŽNOSTIACH VEĽMI RADA AJ VÁM OPRAVÍM VAŠE STARÉ HRAČKY. PO ZHODNOTENÍ ICH STAVU. ĎAKUJEM ZA POCHOPENIE. 🙂

Už dvakrát sa ku mne dostali veľké 50-60 ročné veľké bábiky vo veľmi zlom stave (mohli ste si o nich prečítať na starom webe). Ja som nikdy predtým nič podobné neopravovala, ale keďže ich stav bol taký biedny, bolo už vlastne úplne jedno čo sa s nimi stane… Takže ich oprava bola vždy v štýle pokus-omyl… No nakoniec výsledok dopadol vždy nad vlastné očakávanie.

Takto sa zase ku mne pred vyše pol rokom dostala ďalšia bábika. Tentokrát to bola ale osobná žiadosť jednej našej známej. Keď videla tie moje dvoje opravené bábiky, rozhodla sa, že mi donesie svoju, aby som s ňou skúsila niečo urobiť – prebrať ju k životu. Ja teda nikdy nejaké zázraky nesľubujem a hlavne po 2 opravách ozaj nie som odborník, ale povedala som, že urobím čo bude v mojich silách.

Hľadanie pôvodu

Bol to znova úplne iný typ bábiky ako predošlé a keďže som už za tie roky v niekoľkých skupinách venujúcim sa nielen bábikám Barbie, ale aj rôznym ďalším aj veľkým starým bábikám a ich opravám, vedela som, čo všetko sa dá pri opravách použiť a ako postupovať. Úplne prvým krokom bolo zistiť pôvod bábiky. Je to pre mňa vždy dôležité, pretože tak zistím ako asi mohla vyzerať a ako ju obnoviť. Takmer okamžite som dostala odpoveď, že ide o bábiku Hamiro.

Bábiky Hamiro sú vyrábané v českej republike. Ja som ich poznala len už ako modernejšie bábiky vyrábané z gumy, preto som bola pomerne prekvapená. No keď som zadala do googlu heslo Hamiro 1960 začali mi vyskakovať bábiky podobné práve tejto. Aj podľa fotky, ktorú som dostala, na ktorej bola bábika ešte v pôvodnom stave to bola ona.

Oprava

Úplne prvým krokom bolo samozrejme nafotenie pôvodného stavu. Bábika mala na rôznych miestach poolupovanú farbu. Prasknutú gumičku na jednej nohe. Vlasy v hroznom stave. Nemala mihalnice a bola celá špinavá.

Ako prvé som jej dala dole vlasy, no na moje prekvapenie vlasy tvoria i časť hlavy. S tým som akosi nepočítala… Hlava pod vlasami bola zalepená lepidlom. Mala tiež praskliny na rôznych častiach hlavy.

Následne som ju celú rozobrala a vtedy sa ukázalo, že má preborený – prasknutý krk. Vtedy som ešte myslela, že to bude možno možné zlepiť… Nakoniec som jej ešte horúcou ihlou roztavila plast, ktorý držal zozadu hlavy oči.

Oči som kompletne vyčistila od špiny a starej farby, nalepila som jej nové mihalnice a domaľovala viečka.

Čistenie

Pred začiatkom akej koľvek práce ju bolo samozrejme treba kompletne vydrhnúť od špiny. Pri tom som zistila, že ona vydáva i zvuk, takže je plačka :D. Vzhľadom na to, že mala olúpanú farbu na rôznych častiach tela som si myslela, že najlepšie bude jej tú farbu odstrániť… No čoskoro som prišla na to, že to asi nepôjde… Takže som z hlavy odstránila nožom i odlakovačom zaschnuté lepidlo. Odstránila som toľko farby koľko sa len dalo. Ale všetka farba dole nešla. Takže som to nechala tak. Bohužial fotku v tomto stave som zabudla urobiť.

Ako prvé však bolo treba vyriešiť hlavný problém – preborený krk. Po mnohých úvahách ako ho opraviť, som nakoniec došla k záveru, že ho bude treba spevniť, alebo vyrobiť úplne nanovo.

Tmelovanie

Veľa krát som čítala, že sa na tvarovanie i opravu používa dvojzložkový epoxidový tmel. Našťastie som našla u nás obchod pre modelárov a okrem tmelu som tam rovno kúpila podkladový i krycí lak Mr. Super Clear , ktorý je tiež veľmi obľúbený aj medzi tvorcami OOAK bábik.

Nakoniec som sa definitívne rozhodla, že krk vymodelujem nanovo, olámala som tak preborené časti a vytvarovala krk. Tmel schne na vzduchu a po zatvrdnutí je tvrdý ako kameň a dá sa následne ešte dotvarovať. Zatmelovala som aj praskliny z vútornej strany tela. Tmel som použila aj na zakrytie praskliny na hlave a snažila som sa jemne zahladiť aj povrchové nedostatky spôsobené odstraňovaním lepidla a pôvodnej farby. To som už robila na prvom nátere hlavy akrylovou farbou.

Na druhý deň, po zatvrdnutí tmelu som otvor krk obrúsila kovovým pilníkom, aby sa do otvoru zmestila hlava a a vyhladila papierovými šmirglami.

Maľovanie

Takto upravenú hlavu i torzo bolo treba následne namaľovať telovou farbou. Avšak keďže akrylová farba ktorú používam mala inú farbu než pôvodné telo namaľovala som nanovo všetky časti tela – hlavu, torzo, ruky i nohy. Ruky i nohy mali beztak tiež mierno olúpanú farbu, takže to bolo treba zakryť. Po zaschnutí farby som to všetko nakoniec dvarazy nastriekala lesklým krycím lakom. Hlave som pred lesklým lakovaním ešte domaľovala akrylovými farbami tvár – pery, obočie a líčka som jej zase urobila práškom z obrúseného suchécho pastelu. Všetko som následne takisto nastriekala krycím lesklým lakom.

Výroba krytu hlavy a vlasov

To, že bábika nemala kus hlavy bol v celku problém. Pôvodná časť hlavy sa už nedala použiť a tak som musela vymyslieť ako vyrobiť novú. Nakoniec ma napadlo, že jej do hlavy vložím nafúknutý balón a následne jej z papiera a lepidla vymodelujem hlavu. Tento papier som nechala zaschnút a následne som ho podľa potreby obstrihla. Na tento základ som potom ešte nalepila plátno. Potom som na takto prichystanú hlavu ručne našila pásy vlasov. Bábika sa mala podobať originálu, takže som zvolila blond kučeravé vlasy. Po našití vlasov som ich prežehlila žehličkou aby sa na hlave usedeli. Potom som jej vlasy učesala a odstrihla ofinu. Tým bola v podstate oprava hotová.

Skladanie

Tieto staré bábiky sú pospájané dohromady veľmi silnou gumou. Ja som v galantérii objavila najsilnejšiu len gumičku na klobúky. Bola jediná pomerné silná a zároveň tenká, aby ju bolo možné zauzliť a prepchať do otvorov rúk a nôh. Zviazať to do hromady je pomerne veľká sranda, pretože sa to musí robiť napevno a ju držia pokope kovové podložky, ktoré sa už so zauzlenou gumičkou musia strčiť do otvorov rúk a nôh… No po pár pokusoch sa mi to celkom podarilo. Nie je to síce silné ako originál, ale keďže to bude bábika vystavovaná, to stačí. Nakoniec som jej do hlavy vložla oči, ktoré bolo treba ešte upravovať, aby sa oči vôbec zatvárali, takže som musela z pôvodnej dĺžky mihalníc ešte niečo odstrihnúť. Keď už oči sedeli dobre, zatmelila som ich zozadu tmelom.

Oblečenie

Nakoniec sa dostávame do príjemného finále, kedy bolo treba bábiku obliecť. Požiadavka bola, aby sa čo najviac podobola originálu a vraj mala modré bodkované šaty. Nič som nesľubovala, ale nakoniec som v metrovom textile objavila veľmi milú modrú bodkovanú organzu. Šaty sú zložené z 2 častí – spodných modrých a vrchných z organzy s volánom a olemované čípkou. Samozrejme dostala aj bombarďáky a nakoniec som jej vymyslela aj topánočky z filcu na ktoré sa zapínajú rovnakou čípkou ako je na šatách a nakoniec som pridala aj mašličky z organy.

Nakoniec som ešte stále rozmýšľala, že tomu niečo chýba – chcelo to niečo urobiť s vlasami. Nakoniec som sa rozhodla jej dať mašličku do vlasov a tak sa z nej stala taká mala Alica z Krajiny zázrakov… On to je i trocha zázrak čo sa z nej nakoniec stalo… 🙂

Finálna verzia

Nakoniec som ju ešte nafotila na balkóne. Samozrejme môj hrozne zvedavý kocúrik Gunníček musel byť pri tom! 🙂

Bábika Hamiro je momentálne už u svojej šťastnej majiteľky a tak zazvonil koniec a rozprávky je koniec. 😀

Môže sa Vám ešte páčiť...

28 komentárov

 1. Dagmar píše:

  Dobrý večer potrebovala by som zrenovovať bábiku hamiro má olupanu farbu je to možné dalujem

 2. olga vobornikova píše:

  mam ruskú bábiku a neplače, kde by som mohla zohnat nádradné plakadlo

  • HXM píše:

   Bohužiaľ s nefunkčným plakadlom som sa už tiež stretla. Je ho veľmi ťažko opraviť. Zatiaľ moje pokusy boli neúspešne. 

   A nové zohnať jedine z nejakej rozbitej bábiky ktorá ho má funkčné. 

 3. Lucia Jonášová píše:

  Dobrý deň,
  mám cca 30 ročnú bábiku,mrkajúcu.Stále som sa s ňou hrávala až raz jej kamarátka (ešte v detsve) vytrhla mihalnice (riasy),no a odvtedy,sa očká nevedia svojvoľne hýbať.Netuším,či je to len tými vytrhnutými mihalnicami alebo sa tam mohlo aj niečo zlomiť,poškodiť.A tak hľadám niekoho,kto by to vedel opraviť.Bolo by to možné prosím?Ďakujem

 4. Alzbeta píše:

  Dobry den , vedeli by ste prosim opravit babiku Reborns telicko je v poriadku akurat treba natriet farbu nanovo na tvari a vlasky + mihalnice .

 5. Katarína Učňová píše:

  Chcela by som vedieť či by ste zobrala na opravu bábiku, ktorá má vpadnutie oči do tela.

 6. Marianna píše:

  Dobry den, ja by som sa chcela spytat, ci by ste opravili aj plysovu hracku. Ide o kocura v cizmach a prave jedna ta cizmicka a aj labka v nej je takmer rozpadnuta. Islo by o usitie novych cizmiciek zo zeleneho filcu a tiez este vytvorenie novych ociek z toho isteho materialu. Co myslite, slo by to? Dali by ste sa na to? A ak ano, co by to asi stalo? Dakujem velmi pekne za odpoved.

 7. Monika píše:

  prosila by som o radu. našla som moju starú bábiku v komore. má gumennú hlavu cca 40ročná, dá sa pekne vyčistiť, len očká sú veľmi špatnéako keby mali šedá zákal. dajú sa prosím vás nejako rozobrať a vyčistiť.? Prajem požehnaný deň Monika

 8. Kateřina píše:

  No uff… to bych předělávat nechtěla. Ony ty staré panenky mají své kouzlo a na druhou stranu mě děsí. Musím říct, že to je úplně něco jiného a je na tom moooooc práce, které jsi odvedla dobře. Hlavní je spokojenost majitelky 🙂 a jak jsi psala – na poškozené panence není už tak mnoho co zkazit a ty jsi ji nezkazila, ale dala ji život 🙂

  • HXM píše:

   Ďakujem 🙂 No ona bola celkom strašidelná keď bola bez očí posadená na okne, tak ako to svetlo svietilo skrz oči 😀 😀 😀

  • Anna píše:

   Dobry den,

   mame doma 30 rocnu babiku, ktora je v katastrofalnom stave. Pltrebovala by vycistit, upravit/vymenit oci, a presit telo, ktore ledva drzi po kope.

   Babiku by sme radi opravili, kedze s touto babikou sme sa hrali vsetky tri sestry..

   Vedeli by ste babiku zrekonstruovat? (Poslem foto, o aku babiku ide)
   Resp. vedeli by ste mi poradit, na koho sa mam s tymto obratit?

   Dakujem.

   • HXM píše:

    Napíšem Vám.

   • Naprstok píše:

    Dobrý deň, mám starú babiku (SaS) označenie rok cca. 1940, skúšala som ju natrieť dla vášho návodu, ale ostávajú ťahy štetcom. Tiež sa neviem trafiť do odtieňa. Nemáte prosím typ, ako to zvládnuť? Ďakujem

    • HXM píše:

     Dobrý deň, Aj mne vidieť ťahy štetcom. Je to normálne pokiaľ sa to ním natiera. Úplne najlepšie je na nové nafarbenie použiť techniku airbrush, ako to používajú profesionálne opravárky. Ja však toto zariadenie nemám tak to robím ako viem. Vždy však zisťujem na malej ploche či vôbec je daný materiál vhodný na celkové pretretie. Na niektorých povrchoch to nevyzerá dobre. Ja sama mám jednu bábiku na ktorej sa táto technika použiť nedala, lebo to nevyzeralo dobre. Netuším ako vyzerá vaša bábika, nevyznám sa v starých bábikách. Dokým sa ku mne nedostali ani ja sama som netušila čo s nimi robiť.
     A čo sa týka odtieňa. Táto konkrétna bábika mala pôvodne takisto iný odtieň ale vzhľadom na to, že som ju premaľovala celú tak som to neriešila. Inak používam základnú telovú akrylovku. A pokiaľ sa chcete nejako do odtieňa strafiť, jedine miešať a skúšať….

   • Katarína píše:

    Dobrý večer, mám doma 30 ročnú bábiku synček sa s ňou hral a za tlačil jej očko do vnútra niečo tam asi puklo keďže je stále tak za tlačené a nejde ho dať späť. Muž sa to snažil opraviť ale nepodarilo sa to. Vedeli by ste sa na to pozrieť? Je pre mňa veľmi cenná ďakujem veľmi pekne.

 9. Katarína píše:

  Teba by už mohli volať aj na svetové transplantačné oddelenia.,úžasné=talent+usilovnosť=geniálny výsledok

  • HXM píše:

   Ďakujem, ale ver mi, že profesionálne opravárky starých bábik s dlhoročnou praxou by na tom našli milion nedostatkov.

 10. HXM píše:

  Ďakujem 🙂 Ono sa tie siroty nejako vždy dá zachrániť… a to som videla chúďatá v oveľa horšom stave… 🙂

  • Katarína píše:

   len to nehovor predo mnou,lebo často natrafín na 50-60 ročné..niekedy aj v dobrom stave…?

   • HXM píše:

    No ja takéto bábiky nezbieram. Tie dve čo mám mi stačia. Toto som robila len preto lebo je to pre tú pani srdcová záležitosť a je to naša rodinná priateľka. Je na tom veľa roboty a len tak pre nič za nič, lebo je takých bábik na svete veľa, to robiť nebudem. Stojí to čas, peniaze a hlavne zdravie mojich rúk a chrbtice.

  • Katarína píše:

   To teda nie,si výborná,ale chápem,že toho máš viac ako je norma,takže s ovládnem a keď,kúpim len v 100% stave za 5 EUR

 11. Nikky píše:

  Heni, klobúk dole, moja mamina mala u babiny kedysi dávno tiež takúto podobnú babiku, len bola viac do miminkovskeho štýlu. Pamätám si, že sa z nej lupala farba. Ani neviem, kde skončila.
  Si úžasná, že si babiku dala dokopy. Nádherná záchrana.

 12. Aneh Franzen píše:

  Geniálne!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.