Oprava handrovej bábiky – 2020

Pred dvoma dňami som dokončila ďalšiu z opráv, ktoré sa mi tu začali kopiť. Išlo staršiu handrovú bábiku s plastovou hlavou. Tej už chýbali kompletne vlasy a z očí ostali len zvyšky.

Po príchode som zistila, že s očami neurobím už nič, pretože z nich veľa neostalo. Preto som odstránila zvyšok mrkaceho mechanizmu a pripravila ju na vsadenie stálych akrylových očí. Bolo celkom šťastie, že som takéto oči mala po ruke. Pred časom som ich objenávala z aliexpresu, ale zistila som, že na moje potreby sú priveľké. To som ešte netušila, že sa mi nakoniec budú hodiť.

Vsadenie očí som však nechala na záver, najprv bolo treba urobiť vlasy. Vlasy som použila z príčesku, ktorý som kúpila u číňanov. Na takéto navlasenie to úplne stačí. Avšak predtým bolo treba pomerne pracne odstrániť zvyšky vlasov, ktoré ostali v dierkach. To nešlo nijak inak, než do každej jednej dierky vpichnúť ihlu aby tie vlasy vpadli do hlavy…

Na vlasenie som potrebovala dlhú a tenkú ihlu. Nakoniec som zohnala dlhé ihly na korálkovanie. Sú síce pomerne krehké, takže som ich zopár počas vlasenia zlomila, ale na tento účel som nič lepšie nezohnala. Vlasenie šlo pomerne ztuha, pretože bábika má hlavu dosť tvrdú. No za týždeň som to úspešne dokončila. Nakoniec som jej začesala vlasy do copov a vpredu vytiahla pár prameňov na ofinu. A ešte aby vlasy usadli ako majú, som ju preliala horúcou vodou.

Ďalším krokom bolo vsadenie očí. Predtým som jej ešte trocha obnovila pôvodné tieňe suchým pastelom a akrylovou pastelkou (pri čistení hlavičky sa mi totiž podarilo trocha maľby zmazať…). Na zafixovanie očí som použila dvojzložkový epoxidový tmel. Keď to všetko za deň vytvrdlo a uistila som sa, že oči držia na mieste stačilo len nasadiť hlavičku naspäť na látkové telo a pripevniť sk páskou.

A bábika je ako znovuzrodená. 🙂

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Mary píše:

  Krásna prerábka. Je skvelé dávať starým hračkám/bábikám nový život. Je to milučká bábika.
  Ja som síce zatiaľ žiadnu bábiku nevlastnila, ale dostala som k tohtoročným narodeninám balíček starých bábik, kde bola Teresa Trendy & Bendy, ktorá má totálne zničené vlasy, tak dúfam, že raz jej spravím nové.

  • HXM píše:

   Ono to už ďalším a ďalším vlasením ide rýchlo.. už aj pri tých tvrdých hlavách, v podstate najväčší problém je ako tú ihlu tvarovať a ohýbať aby sa dostala von… A po pár boľavých rukách vlasením bez kombinačiek som zistila, že je veľká pomoc ak ich používam… 😀

 2. Katarina DURJAK píše:

  Prezrádzaš tajomstvá-či aj tak by to nikto okrem Teba nerobil?

  • HXM píše:

   Žiadne tajomstvá. 🙂 Kto to robí, vie ako sa to robí, kto to nerobí by to nerobil. A ja takisto chytám rozumy od iných ľudí, pokiaľ by to nezdieľali iní ľudia predtým, ani ja neviem ako na to. 😉

 3. Aneh píše:

  paráda ako vždy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.