Oprava 4 bábik

Dnešným príspevkom uzavriem opravy minulého roka a zároveň otvorím tie na ktorých som robila už tento. Pani Alena mi síce balík s bábikami poslala ešte v júli, ale vzhľadom na hromadu opráv a i fakt, že šlo o letné obdobie + nástup do novej práce a nový režim spôsobilo to, že som na nich začala pracovať až v októbri a poslednú som dokončila vo februári, pretože počas Vianoc som si takisto potrebovala dať pauzu, a pred nimi doopravovať aspoň všetko čo sa dalo a nebolo komplikované. 3 bábiky som síce už do Vianoc opravené mala, ale posledná bola komplikovaná a potrebovala som si premyslieť čo s ňou.

Pôvodný stav

Každá mala iný problém a s každou bolo treba robiť niečo iné. Väčšina ale potrebovala čiastočnú alebo úplnú premaľbu, opraviť oči a refrešnúť vlasy.

Malá bábika č.1

Ako prvú som si vzala do parády jednu z malých bábik, ktorá mala slnkom vyťahanú farbu tela a hlavu, ktorá sa k telu vôbec farebne nehodila. Okrem toho už u nej bola nejaká snaha o opravu nosa, mala divné mihalnice. Na úvod som ju komplet rozobrala, no gumičky som nechala, pretože by sa potom veľmi problematicky zväzovala a inak držala celkom pokope. Trocha som jej upravila tvar nosa, a potom celú nastriekala farbou. Na moje prekvapenie farba celkom chytila aj na plastové telo, ktoré pôvodne ani farbené nebolo. Po zaschnutí farby som jej ešte nanovo namaľovala tvár a celú komplet zafixovala lakom. Potom som jej upravila oči – dala im nové mihalnice. Nakoniec som ju celú poskladala a prilepila jej parochňu.

Malá bábika č. 2

Druhá malá bábika na tom nebola až tak zle. Pôvodne som myslela, že ju nebude treba ani premaľovávať, no mala na sebe fľaky, ktoré nešli ničím dole. Ako inač som ju komplet rozobrala a vydrhla. Na zachovanie pôvodnej maľby som skúsila nový typ – pokryť ju voskom, ktorý sa následne len zoškrabe a pôvodná maľba tak ostane. Samozrejme ale ju i tak treba trocha upraviť. Oči som vzhľadom na komplikovanejší mechanizmus nevyberala, ale podlepila papierovou páskou aby sa nezafarbili. Mihalnice som jej lepila cez otvory očí. Asi najhoršia časť pri nej boli vlasy, ktoré mi k nej pani Alena pribalila. Boli dosť poškodené, ale poradila som si a nejak som jej nedostatky zakryla účesom.

Veľká zubatá bábika

Tretia bábika nebola na tom takisto veľmi zle. Bola trocha fľakatá a hlavne mala trocha ošúpanú farbu na rukách, a chýbali jej mihalnice. Bábiku som z časti rozobrala, celú vydrhla, opravila som jej oči, dala im nové mihalnice. Ruky som nanovo namaľovala. Tvár som z časti nafarbila tiež, pretože som jej z čela odstraňovala lepidlo. Ale v týchto prípadoch stačí len čiastočný nástrek správnou farbou. Podobný prípad boli i nohy. Všetko som prelakovala a nakoniec som dala do pucu vlasy. Tie boli dosť krehké, dosť sa lámali, ale v rámci možností som sa snažila dať im nejaký účes.

Tieto tri bábiky boli hotové už pred Vianocami, no štvrtá bola trocha oriešok a vedela som, že ju už nestihnem opraviť, takže sme sa s pani Alenou dohodli, že ich všetky pošlem naraz až po Vianociach opravím aj tú štvrtú.

Štvrtá veľká bábika

Štvrtá bábika bola na tom najhoršie a nakoniec som ju dokončovala až na nový rok. Mala rozbitý chodiaci mechanizmus, mala olámanú časť trupu, pokazené oči… Nohy mala zviazané motúzom a keď som ju rozobrala, zistila som, že jej chýba veľká časť plastu, ktorý drží celú nohu pokope. Vlastne mala vytrhnutý celý chodiaci mechanizmus. Musela som prísť na to ako to opraviť. Pri skúmaní druhej funkčnej nohy som zistila akým systémom boli nohy prichytené a došla som k záveru, že musím zlomenú nohu rozobrať na súčiastky, aby som kus zlomenej časti do ktorej sa vkladá noha, mohla prilepiť k telu. Musela som ale najprv popremýšľať nad tým ako to urobiť…

A tak som sa pustila najprv do očí, ktoré som rozobrala a zistila som, že už ich musil niekto lepiť, pretože pôvodne sa mohli okrem mrkania pozerať i z prava do ľava. Jedno oko však bolo prilepené k základu. Celý mechanizmus som tak postupne rozobrala a očistila od lepidla. Časť hlavnej konštrukcie mi odpadla a tak som ju musela najprv zalepiť.

A tak som sa vrátila k nohe, tu som zistila, že konštrukcia nohy je zavarená a aby som ju mohla rozobrať, musela ju odpíliť mojou malou frézou. Takisto ale bolo treba zistiť ako to poskladať naspäť… 😀 Našťastie mám šikovného otca s mnohými super náradiami, takže som došla k záveru, že by to snáď po opravení nejak malo ísť zapajkovať…. Ale k tomu sa ešte dostaneme. 😀

Najprv som zatmelila všetky potrebné poolamované časti na ramene. Lôžko nohy, ktoré som získala pri rozobratí odpadnutej nohy som prilepila naspäť na miesto a zvyšok dorobila tmelom. Potom som to všetko zahladila do hladka, tak aby sa dala naspäť vložiť aj noha.

Potom som celú bábiku nafarbila a zalakovala. Tiež som jej refrešla jej makeup. Opravila som mechanizmus očí a potom už len nasledovalo špekulovanie nad tým, ako udržať nohu na mieste aj so všetkými potrebnými komponentami aby bola funkčná…. a aby to bolo možné zablendovať… dalo to zabrať, ale nakoniec sa to podarilo… A chodiaci mechanizmus bol znova funkčný. Samozrejme s tým treba narábať opatrne, pretože 100% pevnosť to asi nemá.

Nakoniec som jej ešte uzavrela hlavu a nasadila vyčistenú parochňu, ktorú som trocha upravila..

Vo februári tak mohli všety bábiky putovať naspäť domov. 🙂

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Nikky píše:

    Henka, ty si fakt čarodejnica. Toto opraviť. Máte aj s ocinom zlaté ručičky. Mňa zaujali na bábikách tie červené kútiky očí, pôsobí to na mňa jemne strašidelne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.