Oprava starej bábiky zn. Heubach Koppelsdorf 2

Dnes sa dostávam k jednej z tých komplikovanejších opráv a venovala som sa jej s prestávkami takmer pol roka. Jedná sa o ďalšiu bábiku značky Heubach Koppelsdorf. Rovnakej bábike len s inou hlavou som sa venovala už v septembri 2021. Vďaka tomu som už viac menej vedela čo očakávať, ale dá sa povedať, že táto bola pomerne iný prípad a dá sa povedať, že v mnohom bola na tom oveľa horšie.

Pôvodný stav

Bábiku mi jej majiteľka doniesla osobne aj spoločne so starým medveďom. O ňom bude samostatný príspevok. Všetky staré hračky pre istotu hneď beriem na balkón, pretože netuším kde boli skladované a čo v nich môže byť. Obzvlášť keď ich stav vidím aj na fotke. Netuším kde táto bábika bola spoločne s tým medveďom skladovaná, ale viditeľne to musela byť nejaká povala.

Totižto, keď som tašku s hračkami rozbalila, bolo vidieť, že museli byť napadnuté nejakým hmyzom. Takže som sa rozhodla pre okamžité rozobratie, očistenie a dezinfekciu. Predsa len si nechcem zaniesť do bytu nejakých škodcov. Našťastie som ale zistila, že išlo väčšinou už o zdochnuté mole. Bábika mala od molí zožraté aj vlasy a tieto chrobáky boli doslova v každom zákutí jej tela. Na začiatok som ju preto rozobrala a vydrhla dezinfekčnými vreckovkami, a všetko čo z nich vypadlo povysávala. Následne som ešte prúdom vody povyplachovala jednotlivé končatiny, z ktorých vypadol celkom pekný humus.

Hlavička bola celá špinavá, ale po vydrhnutí sa znova ukázala jej nádherne zachovaná maľba. Jednotlivé končatiny – ruky a nohy mali poobíjané prsty. Aby bolo možné bábiku rozobrať a po oprave znova poskladať som jej musela rozobrať na 2 časti aj nohy. Aj tak som sa bála aby tam neostali nejaké chrobáky… Následne som potom vymyslela nový systém prichytenia nôh – na drôt s háčikmi.

Oprava tela

Po prvej očiste som sa pustila do druhej očisty od zájdenej špiny. Tu veľmi pekne vidno ako zo zažltnutej farby sa postupne stane ružová. Ale aj napriek tomu som nakoniec musela komplet celú bábiku nafarbiť, pretože mala praskliny a poolupované časti kompozitu. Našťastie na rozdiel od prvej bábiky nebolo treba čistiť celú pôvodnú farbu, pretože tá nepopraskala tak ako pri prvej bábike.

Jednotlivé medzery som zatmelila a olámané prsty som nanovo vymodelovala. Po obrúsení nasledovalo niekoľko vrstiev nástreku farby a zakončenie niekoľkými vrstvami fixačného laku.

Oči som vyčistila a nalepila nové mihalnice. Nakoniec som celú bábiku znova zložila.

Čo sa týka vlasov, boli už nepoužiteľné. Rozmýšľala som, či ich urobím nové sama, ale nakoniec som sa rozhodla pohľadať úplne novú parochňu, ktorá bola krásna a bez mojej pracnej roboty.

Oblečenie

Na úplný záver som ešte bábike ušila šaty. Pri nich som sa inšpirovala oblečením aké mávali tieto bábiky pôvodne. Dokonca som skúsila vyrobiť aj koženkové topánky.

Nakoniec musím povedať, že som sama hrdá na to ako sa táto premena podarila z nebohej zamolenej bábiky v krásne dievčatko.

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Nikky píše:

    Henka, ty si proste neskutočná. Neuveriteľná premena

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.