Oprava bábiky Hamiro 9

V priebehu septembra a októbra 2022 som pracovala na jednej veľmi komplikovanej oprave Hamiro bábiky pani Marcely. Pre pani Marcelu bábika veľa znamenala a strážila si ju ako najväčší poklad.

Aj napriek tomu, že sa vraj s bábikou nikto nikdy nehral a bola uskladnená v šatníku, jej telo bolo vo veľmi zlom stave. Vyzeralo doslova akoby sa roztopilo. Niečo podobné som už riešila predtým u podobnej Hamiro, kde bola bábika vystavená slnku, ktoré spôsobilo prehriatie materiálu a jeho deformáciu. Osobne si myslím, že aj tomto prípade to musel byť rovnaký problém, len si už asi nepamätajú, kde všade za tie roky bábika bola… Plus na to, že hraná nebola, nemala už svoje šaty a mala odtrhnuté mihalnice. Jediné čo nasvedčuje tomu, že sa s ňou nehralo, je fakt, že mala vlasy vo veľmi dobrom stave. Takže ťažko povedať, kde je pravda…

Pôvodný stav

Ako na fotkách vidíte, bábika mala farbu na tele olúpanu, popraskané časti plastu a doslova stečenú ruku.

Oprava

Ako vždy som ju na úvod celú rozobrala, vydrhla a olúpala toľko farby koľko sa dalo. Z ruky, ktorá bola zdeformovaná to šlo dole i s kusom plastu…. Rozhodla som z ruky teda zrezať vydutú farbu a zahladiť ju. Popraskané časti aj časť zo zrezanej ruky som sa rozhodla zatmeliť dvojzložkovým epoxidovým tmelom. Zabrúsila som to a všetko to vyzeralo fajn. Veľká záhada sa začala diať po tom ako som všetky diely nastriekala farbou… jednotlivé časti tela – trup a poškodená ruka začali povrch rozleptávať… Nič podobné som doteraz nezažila a naozaj netuším čo sa s tým dialo. Hlavne keď to presiaklo aj ten tmel… Snažila som sa to niekoľkokrát zabrúsiť, zatmeliť a nanovo nafarbiť, no po dni to už znova začalo presakovať…. Bohužiaľ zázraky nerobím a v tomto prípade som urobila všetko čo sa dalo, no v tomto prípade vôbec netuším prečo sa to u nej deje.

Keď už som si povedala, že na to kašlem, bude ako bude som jej opravila oči a umyla vlasy a celú ju zložila dokopy.

Oblečenie

Pani Marcela si priala ušiť aj oblečenie. Bábika vraj kedysi mala ružové šaty, tak som jej niečo v tom štýle ušila. Vrátane ponožiek a topánok.

A potom si už len bábika Hamiro počkala kým si po ňu natešená pani Marcela príde.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.