Oprava porcelánovej bábiky 2

Blíži sa nám koniec roka a ja ešte len teraz prichádzam s prvou opravou, ktorou som v ňom zaoberala… Pravdou je, že tento rok som doháňala opravy ešte z roku 2022. A okrem toho, toho veľa nestíham. Vo voľnom čase sa snažím skôr venovať opravám a iným koníčkom, než webu.

Poďme ale prvej zachránenkyni roku 2023. Išlo o rozbitú hlavu porcelánovej bábiky. Bolo celkom šťastie, že jej to tesne minulo tvár, takže sa jej väčšina dala zakryť pod vlasy. Jedna škoda bola, že sa tú hlavu snažili už zalepiť pred tým ako sa dostala ku mne. Tam sa potom naskytne problém zo zaschnutým starým lepidlom, ktoré vytvára medzeru, a rozbité kus potom nesadnú k sebe dokonalo. To bol bohužiaľ práve prípad čelovej časti hlavy.

Jednotlivé kusy som najprv pospájala k sebe a prichytila ich papierovou páskou. Chcela som vedieť poprvé ako postupovať pri lepení a po druhé či mám k dispozícii všetky úlomky. Časť úlomkov, pravdepodobne na mieste kde to dostalo najväčšiu ranu chýbalo. Našťastie to bolo v zátylku, čo sa da ľahko skryť.

Pred lepením som ešte všetky porcelánové časti očistila o lepidlo, ktorým mala pripevnenú parochňu. Snažila som sa odstrániť aj pôvodné sekundové lepidlo. Následne som poskladala všetky zlomené časti dokopy. Podľa očakávania mi nesadli dokopy úplne, takže ďalším krokom potom ako cela hlava vyschla bol obrus a následné zatmelenie medzier a chýbajúcich častí. Po zashnutí tmelu nasledoval ďalší obrus čo najviac do hladka ako sa dalo.

Následne som skúsila prvý nástrek farby. Avšak stále mala dosť viditeľné medzery, preto som sa rozhodla použiť ešte druhý tmel. A potom znova obrus a nástrek farbou. Potom som už len dorobila drobné úpravy farby, zalakovala a nanovo nalepila mihalnice.

Na úplný záver som jej nalepila parochňu a obliekla. A oprava tejto porcelánovej bábiky bola hotová.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. Nikky píše:

    Heni, ty si neskutočná. Ja by som povedala, že bábika je žiaľ úplne zničená a Ty si ju dokázala dať dokopy 🙂 Zelené tiene ju krásne rozžiarili 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.