Sherlockova obývačka 2/2

Minulý rok sa mi podarilo zrealizovať komplet celú Sherlockovu obývačku. Síce som si myslela, že budem rada, keď z nej bude aspoň prvá polka, nakoniec sa mi podarilo nafotiť i Halloween a Vianoce už pred krbovou časťou. Síce tam veľa doplnkov chýbalo, ale bola už plne použiteľná. Dnes sa dá už povedať že je v podstate hotová a preto som sa rozhodla napísať konečne článok o jej výstavbe.

Ešte pri chystaní sa vôbec na budovanie obývačky som vyrobila už Sherlockovo kreslo, ktoré vlastne patrí do tejto krbovej časti. A už som objednala i pár drobností, ktoré šli až do tejto druhej časti.

Predloha
22.-23.8.2018

22.8. mi dorazil z internetu mini ventilátor a následujúci deň dvoje biele stolové lampičky. Lampičky aj svietia. Jednu z lampičiek som plánovala využiť na tvorbu dlhej lampy. Krbové náradie som našla medzi vecičkami, ktoré mi pred istým časom dala kamarátka. Teraz sa hodí. 🙂

Výstavba krbovej časti asi 21-27.9.2018

Rovnako ako pri prvej časti, základ je z kartónu. Krbová časť je rôzne členená, okrem krbu má i vstavané knižnice. Celý krb som si vopred na základ krabice nakreslila, aby som sa strafila do veľkosti. Využila som i diorámu od Sherlockovej figúrky, ktorú som pri meraní a kreslení využila… Ako vidíte, moja Micka musela robiť dozor :D. Po nameraní krbu som vytvorila vystupujúce steny a v strede vyrezala otvor do krbu. V tejto časti som už steny nevytapetovala bielym papierom, ale rovno maľovala na „holé“ steny.

Tvorba krbu

Krb som chcela funkčný – teda aby svietil. Vymyslela som to tak, že som ako osvetlenie použila led čajovú sviečku. Do podlahy krbu som vyrezala otvor, cez ktorý sa táto sviečka prestrčí. Konštrukciu krbu som celú nenafotila, až keď bol základ hotový. Do ohniska som vyrobila i uhlíky z fima, ktoré som tam prilepila. A na červenú kachličkovú časť krbu som vyrobila takisto z fima. Pred nalepením krbu som musela samozrejme otapetovať steny. Identickú vzorku akou je tapeta v seriáli som našla na internete. Na samotný krb som použila samolepiacu tapetu, ktorú sme mali ešte zvyšok doma. Na steny okolo červených kachličiek som použila zrkadlové samolepky.

Vonkajšie tapety a okná

Tu bol postup relatívne rovnaký ako pri prvej časti obývačky… no možno som pár vecí urobila inak. Vzhľadom na to že mi parapet vyšel akýsi krivý… Vonkajšok som otapetovala tehlovou tapetou. Okno je vyrobené z priehladného plastu a orámované drevenými paličkami.

Knižnice

Na vstavané knižnice som použila takisto drevené paličky. Chcela som urobiť i otváracie skrine. Použila som na ne minipántiky. Akurát bol dost veľký problém ich upevniť tak aby mi neodpadávali… Dnes trocha ľutujem, že som tie knižnice neurobila vysoké až do stropu. Keďže celkovo je ta izba znížená… Tak by vlastne vrch tých knižníc tam ani nemal byť… Ale napadlo ma to, až keď už bolo všetko hotové a prerábať by to bolo vcelku masaker…

1.10.2018 Dokončenie knižnice, zrkadlo, záclona.

Zrkadlo som vyrobila zo zrkadlových nálepiek. Snažila som napodobniť aj jeho ozdobné brúsenie. Zrkadlo pravda nie je úplne zrkadlové… Ale niekedy je to i dobré, aspoň ma v tom zrkadle pri fotení nevidno :D. Dokončila som knižnice a ušila záclony… no zase mi vyšli nejaké krátke…

2-3.10.2018 Bočná vitrína a výmaľba.

Ďalšie dni som vytvorila i bočnú vytrínu. Je to v časti ktorá susedí s kuchyňou. Základ tvorí zasklenné neprehľadné okno, pred ktorým je tato vitrína vybudovaná. Na okno som využila priehľadný plast z krabice od Barbie a natrela ho lepidlom. Toto lepidlo keď zaschne vytvorí presne potrebný efekt. Do toho som vyskladala z drevených paličiek a špajdlí vitrínu. A všetko aj s knižnicami natrela na hnedo. Tým pádom bola stavba druhej časti bytu hotová. Bolo treba ju len zariadiť… Zatiaľ som na krb pridala lebku, ktorú mala figúrka Sherlocka pri sebe. Lampu, a poskladala som i origami s čiernym lotusom.

6.-10.10.2018 Doplnky

Sherlock má v byte strašne veľa vecí. Na začiatok som sa snažila vyrobiť tie najznámejšie. Konkrétne teda zarámovaného netopiera na krbovej rímse, Zarámovaný obraz muža, zarámovaná fotka Kensingtonského paláca a zarámovaná kresba chodidla Johna Whalleyho. Všetko toto je možné nájsť na internete… Teda… Netopiera som musela dať dokopy z rôznych fotiek krbu… A keďže je Sherlock narkoman… tak som mu vyrobila aj injekčnú striekačku i s drevenou krabičkou…. Tiež som pridala i spoločenské hry, ktoré sa u Sherlocka objavili a to Cluedo a operácia… A samozrejme je treba zaplniť knižnicu knihami… Tých nemám vyrobených dosť dodnes… Ešte som mu takisto vyrobila druhý obraz so zarámovanými chrobákmi.

10-12/2018 Rôzne doplnky

V priebehu troch mesiacov mi prišlo do nového príbytku viacero drobností.

V októbri prišli chrániče prachu (neviem ako sa to vlastne volá :D) a hodinky v skle. Hodinky som kúpila len kvôli tomu krytu, no potom som našla i kryty samotné… Sherlock má totiž v byte viacero bizarností, ako i ľudské končatiny vystavené v sklenených nádobách….

Potom koberec, no zistila som, že je malý. Ale nakoniec som ho použila. Spolu s tým, čo bol pôvodne pod čajovým stolom v časti s gaučom.

Televízor je zasa skvelý. Zmestí sa aj do knižnice. Kde som ho najprv umiestnila. Neskôr som mu urobila i stolík. No i Sherlock ho mal v prvých častiach v knižnici, takže je fajn že sa da uložiť i do nej.

V októbri mi tiež prišla sada rôznych nádob a pohárov. Priznám sa, že na obrázku bolo viacero iných než mi prišlo. A práve tie by sa mi boli viac hodili… Ale hodí sa i to čo mám… na rôzne účely pri fotení. Pôvodne som myslela, že to bude slúžiť ako rôzne laboratórne nádoby, no práve tie čo sa na ne podobali mi nedorazili…

Prišla mi i pekná funkčná miniatúrna stolová lampička, z ktorej mám veľkú radosť. Je veľmi pekná.

V novembri dorazil väčší koberec, no je akosi krivý…. Ale dá sa to zakamuflovať. Nakoniec som však zistila, že ho viem použiť len vtedy keď sú obe strany spojené, pretože je prezmenu priširoký.

Do vianoc dorazila i fľaša vína, ktorú uvidíte na ďalších fotkách a na Vianoce dostal Sherlock od mojej kamarátky Pavly lupu. 🙂

Tu môžete vydieť tieto doplnky pokope. Keďže má Sherlock napríklad v skle i vysušenú ruku, rozmýšľala som ako to vymyslieť. Nakoniec som to vymyslela tak, že som kúpila prívesok s rukou a strčila som to do toho skla. :D. Okrem toho som našla pár blbin, ktoré by sa mu medzi jeho kuriozity hodili: figúrka kráľa, kastanety či veštiarska guľa…

14.12.2018 Johnov gauč

Keďže som chcela zrealizovať vianočnú scénu, potrebovala som do Vianoc vyrobiť ešte Johnov gauč… Na youtube som našla viacero postupov… Základ je ako inak z kartónu. Vystlaný je vatou… Nohy sú z drevených korálok. Výsledok je celkom fajn, aj keď mi nevyšlo všetko úplne ideálne a dnes viem, čo by som robila už inak… Ale na fotkách vyzerá dobre. Doplnila som „deku“ zo starej košele. Vankúš s britskou vlajkou je už z predošlého zariadovania.

15.12.2018 Orientálny stolík

Tento kus nábytku mi dlho ležal v hlave. Rozmýšľala som ako ho vyrobím. Nakoniec mi v hlave blysla myšlienka urobiť si skladačku z papiera. Našla som detailne zábery tohto stolíka, z boku i zvrchu a vyrobila som si vo photoshope papierovu vystrihovačku, ktorú som potom dala dokopy i za pomoci tvrdého papiera. 🙂

12/2018 – 1/2019 Jedlo

Síce to až tak úplne nepatrí do zariadenia a nebolo to nevyhnutné, pribudlo mi do bytovej výbavy aj nejaké jedlo. Výber koláčikov som v decembri vyhrala v súťaži v našej Facebookovskej skupinke práve s fotkou na tému krb. Rôzne jedlá na tanieroch, pivo i poháre s koňakom mám od kamarátky Pavly. Snažili sme sa priblížiť typickým jedlám angličanov… Ako je fish and chips, pečené mäso s prílohou alebo anglické raňajky a jablkový koláč.

14.4.2019 Nová podlaha

Keďže sa celá obývačka už plne používala, časom sa na podlahe začali robiť fľaky. Podlaha bola tlačená na tlačiarni, takže je logické, že sa akýmkoľvek namočením rozpila… Rozpila sa už pri jej lepení, no pár krát sa mi ju podarilo i pokropiť a raz som na ňu položila i mokrú handru… V apríli sa mi podarilo zohnať tapetu vhodnú na podlahu a tak som všetku podlahu prelepila… A vyzerá to oveľa lepšie. Aby som bola schopná tú podlahu nalepiť, musela som si najprv urobiť strih… :D.

21.4.2019 TV Stolík. Taburetka.

V apríli som sa tiež dokopala k výrobe TV stolíka. Ako inak je z kartónu. Plus pridávam i fotku detailov knižnice… I knihy pomaličky pribúdajú. Ale tých asi nebude nikdy dosť… Okrem toho som očalunila i taburetku.

22.4.2019 Čajový stolík.

Čajový stolík bol celkom výzva. Má vyrezávanú tyčku. Nejakú dobu predtým som natrafila na obrázok, ako sa dá takýto tvar docieliť aj keď nemáme možnosť si to vybrúsiť z dreva. Znova sa to dá úplne jednoducho vytvarovať pomocou papiera. Len ho treba vedieť vhodne vystrihnúť. Kedysi som týmto spôsobom vyrábala už korálky…

13.-14.10.2019 Vitrína

Vitrína tvorí v podstate veľmi podstatný kus nábytku. Aj napriek tomu mi trvalo rok, kým som sa dokopala ju konečne vyrobiť. Sherlock v nej má rôzne obrázky a nádobky. Pár kníh a nejaké ďalšie blbiny. Vitrínu som vytvorila z papiera. Má i funkčný šuflík. Rúčky šuflíka sú flastne nity. Na zad vitríny som použila zrkadlovú nálepku a na police priehladný plast. Police držia na malých drevených paličkách. Obrázky húb a kresby vtákov sú identické s tými čo má Sherlock v seriáli. Našla som ich i vďaka inej nadšenkyni, ktorá zase vytvorila obývačku v mierke 1/12. Okrem obrázkov tam má Sherlock ešte kovové nádoby, včetne čajníkov (tie som objednala z internetu), malý glóbus (ten som takisto zohnala na internete) a napríklad ešte pyramídu a potom ako inak knihy a ešte nejaké krabičky. A kadejaké ďalšie somariny… 😀 Na vrchu vitríny je ventilátor, ktorý som kúpila ešte v auguste minulého roka. Morskú riasu, ktorú som vyrobila z dekoračného listu a ešte dlhú lampu, prípadne lebku s chrbticou v sklenenom kryte. Zatiaľ som tam dala dlhú tyčovú korálku, ktorá má evokovať lampu… Plus ešte nejaké iné blbosti. Ja som tam pridala ešte popolník.

12.-13.11.2019 Ikea Lampa

Táto vecička mi veľmi dlho ležala v hlave ako by som ju funkčne vyrobila. Tvorí v podstate posledný podstatný kus nábytku v tejto časti. Už v auguste minulého roka ma napadlo, že by sa na túto lampu dala nejako použiť lampa ktorú som vtedy kúpila. Z lampy nakoniec ostala len osvetlovacia časť, základňa a kĺby. Ramená som poskladala z drevených špajdlí. Celé som to potom nastriekala strieborným lakom. Kryt je z priesvitného plastu, ktorý som olepila plátnom. Lampa je skvele funkčná, dá sa polohovať. Akurát mi akosi nedošlo že svetelná časť bude ťahšia než základňa, takže ohnutá sama nedrží… Musím ešte domyslieť nejaké ťažidlo…

14.11.2019 Listy na krbe

Tento detail je v podstate už len taká bodka v dolaďovaní úplných detailov. Sherlock si totiž nevybavenú korešpodenciu pripichuje nožom o krb. Vyrobila som tak niekoľko obálok a nožom, ktorý mal pri sebe Moriarty „zapichla“ o krb.

Týmito detailami je táto časť v podstate konečne dokončená. Je samozrejme ešte mnoho detailov, ktoré by sa dali časom pridať – napríklad nekonečné množstvo kníh… Takisto sa stále snažím nájsť mini figúrku čínskeho vojaka, ktorého má na krbe. Toto miesto zatiaľ zaujala figúrka kráľa.

Sherlock tam má nekonečné množstvo krámov, no na takýto malý priestor sa nedá všetko umiestniť. Preto sú tam tie najdôležitejšie prvky. Pokiaľ niečo podstatné ešte pribudne, pridám to sem. :-). Takisto ste si mohli všimnúť, že obe časti sú osvietené drobnými led svetlami po obvode. Vzniklo to pomerne improvizovane. Pôvodne som tieto svetlá kúpila len na vianočné dozdobenie. Skúsila som tie svetlá nahodiť ale dookola a veľmi sa mi to zapáčilo. Kúpila som preto dlhšiu reťaz a osvetlila obe podlažia/časti. 🙂

Hotové obe časti

Fotila som to dnes, tak je to mierne ešte vo vianočnej výzdobe :-).

Čo je ešte dôležité dodať. Po dostavaní krbovej časti, som popri jej zariaďovaní vytvorila i stredovú spojovaciu časť a i pohyblivé dvere. Rozhodla som sa, že to nechám na samostatný príspevok. A hlavne tam treba ešte viacero vecí dotvoriť. Takže o tom zase niekedy nabudúce. 😉

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Šárka píše:

    Teda ty jsi tak šikovná, ty věci z papíru vypadají jako ze skutečného dřeva. A ty doplňky!!!

    • HXM píše:

      Ďakujem, 🙂 Keďže s drevom až také skúsenosti nemám a s papierom áno, tak papier vždy dobre poslúži. 🙂 Je takmer multifunkčný 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.