Sherlockove župany

Pod slovom župan si v dnešnej dobe človek predstaví kus odevu, ktorý si oblečie, keď vylezie z vane, či sprchy. V minulosti mal však tento kus odevu oveľa väčšie využitie. Používal sa ako bežná časť odevu aj počas dňa. Pokiaľ poznáte svet Sherlocka Holmesa, mohli ste si všimnúť, že ho nosí často a to nie len vo Viktoriánskom spodobnení ale aj v modernej verzii – v seriáli Sherlock. Má ich niekoľko a nosí ich doma pravidelne a to priamo na svojom dennom oblečení. Ja som ich celkovo napočítala 7.

Pokiaľ ste sa niekedy zamýšľali, čo je to za županový fetiš, rozhodla som sa o tom niečo nájsť a tak si to v nasledujúcich riadkoch najprv bližšie vysvetlíme. Určite ste si totiž všimli, že takéto župany nenosí len Sherlock, ale aj páni z vyšších vrstiev v iných historických filmoch, či seriáloch.

Z histórie županov

Anglický preklad slova župan je dressing gown, čo vo voľnom preklade znamená doslova „obliekacia róba“, teda logicky niečo čo si človek oblečie pred tým ako sa pôjde obliecť do denného odevu. Slovo gown však neznamená len roba, ale aj šaty, plášť, ale aj župan.

Ich pôvod siaha do konca 17. storočia, kedy ich do Európy doniesla Holandská Východoindická spoločnosť. Tieto róby boli nosené výlučne doma a niekedy sa nazývali aj Indický alebo Perský plášť/župan. Tiež ich možno nájsť pod názvom „Banyan“. Bolo to vďaka ich východnému pôvodu a orientálnemu strihu a vzhľadovo boli podobné kimonu.

Módne župany boli obľúbené hlavne medzi veľmi bohatými mužmi z vyšších vrstiev a nosili ich ako doma, tak aj v kancelárii. Banyan predstavoval pohodlnejšiu a voľnejšiu formu kabáta, kým formálny kabát bol veľmi obmedzujúci. Muži, ktorí chodili po dome v týchto hodvábnych alebo saténových županoch museli vyzerať pomerne exoticky. Často bol totiž ešte ich doplnkom aj turban.

Spočiatku sa vyrábali z bavlny, ľanu, neskôr to bol brokát, zamat alebo damašk. Spočiatku boli strihané z jedného kusu látky v tvare T, podobne ako kimono, ktoré bolo pravdepodobne inšpiráciou pre tieto župany. Neskôr boli aj verzie strihané do kabáta so všitými rukávmi, vypasované s viazaním šerpou okolo pása, zapínanie na gombíky bolo menej časté. Prípadne mohli mať ozdobné uzlíkové zapínanie. Čo je tiež veľmi typické pre orientálne odevy.

Do roku 1860 sa ich vzhľad dostal do ich dnešnej podoby, pre ktorú je typický široký šálový golier, siahajúci až po pás.

Na výhodu nosenia týchto županov sa musíme pozrieť ešte aj z iného pohľadu. A to bola teplota príbitkov. Centrálne kúrenie bolo veľkým luxusom ešte aj na začiatku 20. storočia. Tieto róby boli preto aj veľmi funkčné a nevyhnutné ak človek nechcel doma mrznúť. Nie je preto prekvapením, že dlhé róby boli vyrábané z hrubšej vlny a bavlny – niekedy prešívané – a najčastejšie sa nosili v plných farbách a neokázalých plédoch. Len páni z vyšších vrstiev nosili dekoratívnejšie župany. Keď po prvej svetovej vojne začala móda naberať na význame, páni dbali na výber týchto županov rovnako ako na výber formálneho kabáta.

V 20 a 30. rokoch 20. storočia boli župany často dlhé až po členky, vyrábali sa z ťažkých drahých látok brokátu či žakaru. Motívy mohli byť abstraktné (napríklad kašmírový vzor), alebo zobrazujúce rôzne orientálne Japonské či Perzské vyobrazenia, či už to boli španielske býčie zápasy, tanečnice, alebo čínski draci. Obľúbené farby boli zlatá, modrá, zelená, bordová, či fialová. V tejto dobe už boli dostupné už aj župany z flanelu. Často boli dostupné aj sety s papučami. Väčšina županov mala veľké vrúbkované chlopne so šnúrkami na okrajoch, vreckách a manžetách.

Všeobecne sa všetky pekné župany označovali ako spoločenský odev (lounge wear), kým tie z ťažšej bavlny boli označené ako župan – kúpeľnový odev v zmysle ako ho poznáme dnes.

Zaujímavosťou je, že na rozdiel od mužov, ženy tieto župany nosili iba ráno, predtým ako sa obliekli do denného oblečenia, a večer na spodné prádlo, predtým ako šli spať.

A ešte jedna zaujímavosť na záver – pre mužov intelektuálneho alebo filozofického zamerania bolo v móde dávať si maľovať svoje portréty v banyanoch.

Tento vyčerpávajúci popis som dala dokopy z troch zdrojov. 1 2 3 Dúfam, že to má aspoň trocha hlavu a pätu. 😀

Sherlockove župany

Konečne sa dostávame k hlavnej téme k článku – k županom, ktoré nosí Sherlock v seriáli BBC Sherlock. Ako vieme z Doylových kníh, Sherlock patril k vyššej vrstve gentlemanov a tak je logické, že mal v obľube tento typ domáceho odevu. Páči sa mi, že tvorcovia moderného Sherlocka prevzali tento prvok. Jednoducho mu to sedí. To či je to ešte aj dnes moderné nosiť doma takýto župan naozaj netuším. 😀 Na porovnanie môžem ale spomenúť Johna Watsona, ktorého v župane vidíme iba raz (v 3.časti 2. série), ten ho má na sebe ale potom ako vyšiel zo sprchy. 😀

Počas 4 sérii som u Sherlocka napočítala 7 druhov županov. Všetky župany, okrem fialového sú značky Derek Rose.

Modrý župan 1+2

V prvých dvoch sériách nosí najčastejšie modrý pruhovaný saténový župan. Prvý krát sme ho v ňom videli v 3 epizóde 1. série. Je to vlastne aj prvý krát, čo ma na sebe nejaký župan. Potom ho má na sebe vo všetkých 3 častiach 2 série. V prvej časti Škandál v Belgrávii ho má na sebe aj Irena. V tretej sérii sa nám nejako vytratil a v druhej časti štvrtej sére ho znova vidíme nosiť modrý župan. Ako som si nakoniec všimla sú celkovo dva. Zhruba počas prvej hodiny má na sebe tmavší jednofarebný a matnejší župan. Na konci už má na sebe ale znovu modrý svetlejší pruhovaný župan. Takže je možné, že je to návrat toho pôvodného… Na konci 3 časti, 4. série sa ešte mihne nejaký modrý župan… asi by som to tipovala na ten svetlejší.

Ušila som ho ako prvý v roku 2016. Ten môj je jednofarebný, ale podľa vzoru toho prvého.

Červený župan

Druhý župan, je červená hodvábna verzia toho predošlého. Prvý krát ho mal na sebe v 1. epizóde 2. série. Potom sme ho videli v 1.epizóde 3.série. Ten som ušila tento rok.

Károvaný župan

Tento župan mal tuším na sebe len raz – v 1.epizóde 2.série sa mihol v jednej scéne. Pôvodne je skôr modrý s červenými pruhmi, neviem prečo som mala dojem, že je zelený… Preto som aj takú látku kúpila… Ušila som ho pred pár rokmi, no nikdy som ho nedala na starú stránku, takže už neviem kedy to bolo… ale takých 4-5 rokov to bude.

Kašmírový krémový župan 1 + 2

Takéto župany mal Sherlock celkovo 2. Sú si veľmi podobné. Prvý je len trocha strihovo trocha odlišný od predošlých, hlavne má širší golier. Prvý krát sa objavuje v tretej sérii v 2. časti, potom ho vidíme aj vo štvrtej sérii v 1.časti a mihne sa aj na úplnom konci 3 epizódy. Druhý – podobný župan mal aj vo Viktoriánskej časti. Hlavný rozdiel je v dĺžke. Ten viktoriánsky bol takmer po zem, nemá na hrudi vrecko a vrecka na bokoch sú inak riešené. Tiež nemá manžety ako ten prvý. Materiálovo vyzerajú rovnako…

Ten Viktoriánsky som ušila v roku 2017.

Fialový župan

Vo Viktoriánskej časti nosí okrem krémového aj tento krásny fialový župan s lemom. Strihovo vyzerá rovnako ako ten krémový.

Ušila som ho pred týždňom. Moja látka je akurát trocha svetlejšia a vyšiel mi trocha kratší.

Na záver môžem len zhodnotiť, že pri plánovaní tohto príspevku som ani nemyslela, že sa pustím do tak podrobného prieskumu a že mi to bude trvať asi 3 hodiny… 😀 Inak aktuálne sú župany asi najväčším počtom odevov, ktorý u mňa má… 😀

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Nikky píše:

    Úžasné župany a tá história, to je teda niečo, ďakujem za rozšírenie obzorov 🙂

  2. Katarina DURJAK píše:

    Teda!úžasné..župany

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.