Dia de Muertos Barbie & Ken – Black Label 2021

Dnes preskočíme niektoré ešte nepredstavené bábiky a predstavíme si tie, ktoré vyšli ku príležitosti dnešného dňa drahých zosnulých. Už tretím rokom vydáva Mattel bábiky v duchu Mexického sviatku mŕtvých – Dia de los Muertos. Barbie z prvého roka bola pre mňa ťažko zohnateľná, s tou minuloročnou som mala na moju radosť už väčšie šťastie. Tento rok sa Mattel rozhodol vydať bábiky rovno dve – Barbie a Kena… Jasne, že som v duchu dúfala, že tie budú rovnako dostupné. A našťastie boli!

Halloween

Tento čas roka a toto sviatočné trojdnie mám rada… Ako prvý je predvečer všetkých svätých – Halloween (All Hallows eve), ktorý pre mňa predstavuje zároveň aj akési slávenie jesene – s celou jeho do oranžova ladiacou farbou, listím, pavučinami, tekvicami, či čiernymi mačkami. Do toho sa pomaličky pripája sviatok všetkých svätých a nakoniec našich drahých zosnulých v podobe duchov, sviečok a áno i kostier….

S tým v spojení sa mi veľmi páči mexický duch tochto sviatku. Kedy podľa ich tradície sú si ľudia akosi bližší s ich drahými zosnulými a oslavujú ich život. Takže pre mňa to neznamená nič negativne a žiadnu oslavu smrti, ale života….

Na druhej strane to všetko vôbec nie je americký výmysel, ale je to stará Írska tradícia a Keltský festival Samhain, ktorý prišiel s prezliekaním sa aby ľudia odpudili zlých duchov, a mŕtve duše. Takisto je to oslava konca leta a príchod jesene. Zažínajú sa ohne, aby sa odplašilo nešťastie a prilákalo šťastie do budúceho roka. Chodenie po domoch sa spája s chudobnými ľudmi, ktorí takto chodili po bohatších domoch s prosbou o nejaké jedlo alebo peniaze. Z toho si potom mohli spoločne usporiadať hostinu. To všetko sa potom postupne pretavilo do Americkej podoby Halloweenu.

Dia de Muertos Barbie a Ken

Všetky bábiky z tejto série majú nádherný dizajn krabice. Tá je sama o sebe skvostom. Obaja majú krabicu pomerne podobnú, líši sa len maličkosťami, podľa ktorých sa dá zistiť , ktorá je od Barbie a ktorá od Kena.

Ken

Dia de Muertos Ken má tvár Harley. Má tradičný odev s prehodenou šatkou cez plece a s výšivkami. Má ohromne veľa detailov na topánkach, opasku i klobúku. Osobne by som prijala i detaily na motýliku – tak ako je na maľbe. Ken má snedú pleť a tradičnú maľbu. Páči sa mi jeho strih vlasov. Vlasy som mu len jemne umyla, aby neboli úplne zalepené, ale zároveň som mu nechcela úplne zrušiť jeho účes.

Barbie

Dia de Muertos Barbie má tvár Karl. Má krásne tradičné mexické šaty s mnohými krásnymi detailami. I doplnky majú super detaily, akurát ja by som bola rada, keby boli ešte trocha farebne namaľované. Veľmi sa mi páči, že má okrem tváre maľbu i vo výstrihu.

A nakoniec všetci traja. Aby som ich mohla vystaviť, tak som ich dala ako párik do jednej krabice.

Môže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

 1. Mary píše:

  Súhlasím s Nikky, proste takto krásne vypracované zberateľské kúsky od Mattela som veru dlhé roky nevidela. Je to nádhera sa na nich ako párik pozerať. A ešte i tá druhá v bielom, keď ich máš, tak vystavené, je radosť ich mať v zbierke. 🙂 Ja Ti stále prajem, aby sa k Tebe nejakým spôsobom za priaznivú cenu dostala i tá prvá Kayla. Proste by som Ti ju dopriala k zvyšným trom. A tento rok bude ešte ďalší Ken. Určite sa tešíš.
  Aj mne sa mexická forma slávenia zosnulých páči omnoho viac ako u nás. U nás je to také viac „deprimujúce“, podľa mňa je lepšie oslavovať ako trúchliť, pretože tým žiaľ nevieme vrátiť našich nebohých naspäť k nám. Pekne si vysvetlila pôvod sviatku Halloween, lebo mne už lezie na nervy ako veľa ľudí hovorí o americkom komerčnom sviatku. Ja Halloween milujem, pre mňa je to po Vianociach môj druhý najobľúbenejší sviatok, ktorý ma vždy veľmi inšpiruje i k tvoreniu. 😀

  • HXM píše:

   Ďakujem sú úžasné. pri takýto bábikách človek aspoň vidí, že mattel to ešte vie, keď chce. Veľmi ma prekvapil ďalší ken. som na neho veľmi zvedavá… A prvá Muertka, bodaj by… Až raz vyhrám nejakú lotériu. 😀

 2. Nika píše:

  Obaja sú nádherní, vlastne všetci traja. Tento sviatok sa mi veľmi páči, páči sa mi tá viera, že môžeme stretnúť našich blízkych zosnulých aspoň jeden deň v roku a že to oslavujú.
  Dlhšie som nevidela tak pekne vypracované detaily pri Barbie/Kenoch a spolu v krabici vyzerajú fakt nádherne 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.