Oprava bábiky zn König & Wernicke

V dnešnom príspevku sa znova vraciame do minulého roka. Od Októbra do Decembra som sa venovala oprave veľmi starej bábiky od výrobcu König & Wernicke, na ktorej sa podpísal čas. Ale samozrejme nebolo to nič čo by som nezvládla a dievčatko je zasa krásne. 🙂

Pôvodný stav

Bábika bola celá vyrobená z kompozitu, čo je pomerne krehký materiál a časom sa môžu niektoré časti tela odbiť. Mala odbité prstov na nohách a rukách a mala popraskanú farbu, hlavne na tvári to bolo veľmi zlé. Celé telíčko bolo zájdené špinov a vlásky boli už tiež dosť šedé. Takisto už veľmi nedržala pokope.

Oprava

Ako vždy som bábiku celú rozobrala. Pri rozoberaní hlavy, som zistila, že jej vlasy musia byť urobené z pravých ľudských vlasov. Takto žiadne umelé vlasy nevyzerajú. Preto som si dávala obzvlášť pozor aby sa im nič nestalo, boli už dosť krehké. Hlavu mala zakrytú poklopom a starými novinami. Vždy ma to fascinuje, pretože tam cítiť tú históriu. :). Očká ma táto bábika zase tie zaujímavé, ktoré sa pozerajú aj do bokov. Keďže je to trocha komplikovanejší mechanizmus, keď netreba ich nerozoberám a radšej sa potrápim s nimi v hlavičke ako sú.

Jednotlivé časti tela na úvod opatrne vyčistila, už to jej veľmi pomohlo.

Následne som všetko, hlavne teda hlavičku, do hladka obrúsila, aby nikde nebolo vidieť pri novej farbe popraskaniny. Potom som opravila tmelom odreté prsty, vyplnila časti, ktoré boli poodpadávané, prípadne miesta s hrubými prasklinami. Vymodelovala som jej aj prsty na rukách, ktoré jej chýbali.

Takto vyčistená a opravená bola pripravená na niekoľkovrstvový nástrek farby. Po zaschnutí farby som jej domaľovala tvár a ostatné miesta, kde mala pôvodne maľbu a potom už trebalo len všetky končatiny nalakovať. Potom som jej ešte nalepila nové mihalnice. Parochňu som ozaj veľmi jemne umyla, dosť pĺzla, ale snažila som byť čo najviac šetrná.

Takto už bola pripravená na poskladanie.

Na úplný záver som jej ešte ušila šatičky a na Vianoce už mohla konečne putovať domov. 🙂

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Nikky píše:

    Dokonalosť opäť raz :-O

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.